Network toplumlar: Manuel Castells'te ağ teorisi
Network societies: Network theory in Manuel Castells
  1. Tez No: 543012
  2. Yazar: NURDAN BALATONGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLKÜF KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ağ toplumu, bireylerin yaşam biçimleri, markaları, kişisel zafiyeti, ego tatmini sağlaması, sosyal ağları gibi kavramları kültür ve millet ayrımı yapmaksızın zaman, mekân ve istenildiğinde bedenin olmadığı durumu ifade etmektedir. ağ toplumu bir bakıma morfolojik toplumdur. Her şeyin dijitalizasyonu (Uydu, TV, İnternet, Radyo, Bilgisayar, Tablet, Telefon) yeni bir toplumsal yapıyı oluşturduğundan geleneksel sosyalleşme biçimi yerini çevrimiçi yaşam olanaklarına bırakmıştır. Bu büyük bir toplumsal doku transferi anlamına gelmektedir. Bu çalışmada, ağ toplumu, enformasyon ve internet kavramları incelenmiştir. Bununla birlikte çalışmamızın asıl amacını oluşturan Manuel Castells ve Jan Van Dijk'in kitapları incelenmiş olup ağ toplumu kavramı ile ilgili sosyolojik analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Network society refers to individuals'life styles, brands, personal weakness, ego satisfaction, social networks, and the situation where there is no body, time, place and body. The network society is in a way a morphological society. As digitalization of everything (Satellite, TV, Internet, Radio, Computer, Tablet, Telephone) created a new social structure, the traditional way of socializing has been replaced by online living opportunities. This means a large social tissue transfer.In this study, the concepts of network society, information and internet are examined. The books of Manuel Castells and Jan Van Dijk, which are the main purpose of our work together, have been examined and analyzed about the concept of network society. In this study, the concepts of network society, information and internet are examined. In addition, the books of Manuel Castells and Jan Van Dijk, who were the main aim of our study, were examined and sociological analyzes were made about the concept of network society.