Ayak pronasyonu artmış mekanik bel ağrılı bireylerde biyomekanik bantlamanın etkileri
The effects of biomechanical taping on patients with increased foot pronation
- Tez No: 543014
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ZENGİN ALPÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışmamızın amacı Mekanik Bel Ağrısında (MBA) indikatör sebep olduğu belirtilen,“ayakta artmış pronasyon”u düzeltmeye yönelik Biyomekanik Bantlama (BB) ile Plasebo Bantlama (PB) uygulamasının etkilerinin incelenmesidir. Çalışmamıza 50 gönüllü dâhil edildi ve randomizasyonla 2 gruba ayrıldı. Her iki gruba ev egzersiz programı (EEP) verildi. PB ve BB, 4 hafta süreyle 2gün/hafta uygulandı. Olgular tedavi öncesinde ve 4 haftalık tedavi sonrasında ağrı (VAS), ayak postür ve fonksiyonları (FPI-6, Naviküler Düşme, Ayak Pronasyon/Supinasyon), eklem hareket açıklığı (EHA), fiziksel performans (PILE, Basamak Testi, Fleksör&Ekstansör Endurans, 6dk Yürüme), fonksiyonel durum (Quebec, Oswestry), yaşam kalitesi (DSÖYKÖ-kısa), korku-sakınım davranışları (KSDS) ve tedavi memnuniyeti açısından değerlendirildi. Veri analizinde SPSS 22.0 kullanıldı ve p0,05). Tedavi sonrasında her iki grupta ağrı, omurga EHA, Fleksör ve Ekstansör endurans, fonksiyonel durum, yaşam kalitesi ve korku-sakınım davranışlarında iyileşme görülürken BB grubunda ayak postür ve EHA parametrelerinde de iyileşme görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate the effects of Biomechanical Taping (BT) and Placebo Taping (PT) application to correct“increased pronation of the foot”which is stated as an indicator of mechanical low back pain (MLBP). 50 volunteers were included in our study and were randomized to 2 groups. Both groups were given home exercise program (HEP). PT and BT were applicated 2 days/week for 4 weeks. Before and after 4 weeks of treatment, pain (VAS), foot posture and functions (FPI-6, Naviculer Drop, Foot Abduction/Adduction), range of motion (ROM), physical performance (PILE, Step-Up Test, Flexor&Extensor Endurance, 6 min. Walking), functional status (Quebec, Oswestry), quality of life (WHOQOL-bref), fear-avoidance behavior (FABQ) and treatment satisfaction were evaluated. SPSS 22.0 was used for data analysis and p 0.05). After the treatment, pain, spine ROM, flexor and extensor endurance, functional status, quality of life and fear-avoidance behaviors were improved in both groups, whereas, foot posture and foot ROM parameters were improved more in the BT than PT group.