Medial tibial stres sendromunda ayak bileği izokinetik kuvvet dengeleri ve bölgesel kemik mineral yoğunluğu
Isokinetic force balances of ankle and regional bone mineral density in medial tibial stress syndrome
- Tez No: 236453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZHAN ÖZGÜRBÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Spor, Orthopedics and Traumatology, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş: Medial tibial stres sendromu koşu ile ilişkili olarak en sık gözlenen yaralanmalardan biridir. Patofizyolojisi ve patolojik lezyon hakkındaki bilgilerimiz sınırlıdır.Amaç: Medial tibial stres sendromulu hastalarda, hastalığın patofizyolojisinde rol oynayabilecek; ayak bileği kas kuvvet dengelerindeki olası disbalansın, medial longitudinal ark ve naviküler düşme ölçümlerinde artışın, diyetle az kalsiyum alımının araştırılmasıdır. Bir diğer amacıda yaralanmanın sonuçlarından birisi olabileceği hipotez edilen, tibiadaki ağrı lokalizasyonunda kemik mineral yoğunluğunda azalma varlığının araştırılmasıdır.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ege Üniversitesi Spor Hekimliği polikliniğine başvuran 15 (11 erkek, 4 kadın) medial tibial stres sendromu hastası alındı. Hastaların ortalama yaşı 21 ± 2.8 yıl (16 - 26 yıl arası), vücut kitle endeksleri 22.2 ± 2.8 kg/m² (18.9 ? 27.8 kg/m² arası) idi. Kontrol grubu düzenli spor yapan 13 (7 erkek, 6 kadın) kişiden oluştu. Kontrol grubunun ortalama yaşı 23.2 ± 3.1 yıl (17 ? 27 yıl arası), vücut kitle endeksleri 21.7 ± 2.9 kg/m² (17.7 ? 27.5 kg/m² arası) idi. Tüm deneklere bir beslenme ve egzersiz sorgulaması yapıldı. Ayak bileği kas kuvvet değerlerinin ölçümü için izokinetik test uygulandı. Standart DEXA ölçümleri ile birlikte her iki tibianın üç farklı bölgesinin kemik mineral değişiklikleri ölçüldü. Ayak üzerine vücut ağırlığı verilirken ve verilmezken ayak fotoğrafları çekilerek, medial longitudinal ark deformasyonu ve naviküler düşme ölçümleri yapıldı.İstatistiksel yöntem: İstatistiksel değerlendirme“SPSS 13.0 software paket programı”kullanılarak yapıldı. Sayısal veriler için tanımlayıcı ortalama ve standart sapma (SS) değerleri, oransal veriler için sıklık değerleri hesaplandı. Grup içi varyans homojenitesi ön koşulunun karşılanamamasından dolayı non-parametrik olarak değerlendirilen verilerin gruplar arası karşılaştırılması Mann-Whitney U testi ile diğer verilerin karşılaştırılması independent samples T test ile gerçekleştirildi. İstatiksel olarak anlamlılık sınırı 0.05).Tibial DEXA ölçümleri olan R1, R2 ve R3 hasta ve kontrol grubunda istatistiksel anlamlı bir farklılık göstermedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate; ?isokinetic muscle forces acting on ankle and possible disbalance of these forces, incresead medial longiudinal arc and navicular drop, low dietary calcium intake? as possible etiologic factors in patophysiology of medial tibial stress syndrome. Also to investigate if there is a regional bone mineral density decrease at the pain localization on tibia.Methods: 15 medial tibial stress syndrome patient (11 male, 4 female) patients included in the study. Mean age of patients was 21 ± 2.8 years (16-26), mean body mass index was 22.2 ± 2.8 kg/m²(18.9-27.8 kg/m²). Regularly exercising 13 healty person (7 male, 6 female) included as control group. Mean age of the control group was 23.2 ± 3.1 years (17-27) and mean body mass index was 21.7 ± 2.9 kg/m² (17.7-27.5 kg/m²). All subjects were questionnaired about their eating habits and previous participation in sports. Muscle forces acting on ankle is evaluated with isokinetic test. Bone mineral density of left femur, lomber vertebra and three regions of tibia was eveluated by DEXA.