Ergenlerde algılanan anne-baba tutumları ve bağlanma stilleri ile madde bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between drug addiction and perceived parental attitudes as well as attachment stylesin adolescents
  1. Tez No: 543016
  2. Yazar: FATMA OĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DİLEK ÖĞRETİR ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı, madde kullanan ve kullanmayan ergenlerin algılanan anne-baba tutumları ile algılanan bağlanma stilleri arasındaki ilişkinin saptanması, algılanan anne-baba tutumu ve algılanan bağlanma stillerinin bazı değişkenler açısından incelenmesidir. Bu araştırma madde kullanan ve kullanmayan öğrencilerin algılanan anne-baba tutumları ile algılanan bağlanma düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacı ile nicel araştırma türünün tarama modelinde korelasyonel desende, algılanan anne-baba tutumları ile algılanan bağlanma düzeylerini etkileyen değişkenlerin saptanması amacı ile de betimsel desende planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu Diyarbakır ilinin bir ilçesinde ki 4 farklı liseden 201 öğrenci (101 kadın, 100 erkek) oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu, Çocuk Yetiştirme Tutumları Ölçeği ve İlişki Ölçekleri Anketi kullanılmıştır. Araştırmanın hipotezlerini test etmek için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde veriler normal dağıldığından korelasyon ve t-Testi analizleri uygulanmıştır. Araştırma sonucunda madde kullanmayan öğrencilerin algılanan anne kabul-ilgi puanları ile saplantılı bağlanma alt boyut puanları arasında negatif yönde, algılanan anne sıkı denetim-kontrol puanları ile kayıtsız ve saplantılı bağlanma alt boyut puanları arasında pozitif yönde, algılanan baba kabul-ilgi puanları ile korkulu bağlanma alt boyut puanları arasında pozitif yönde anlamlı düzeyde korelasyonlar olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between perceived parental attitudes and perceived attachment styles of drug user or non-user adolescents to examine the perceived parental attitudes and the perceived attachment styles in terms of some variables. The Correlative design which is a screening model of quantitative research was used to examine the relationship between the perceived parental attitudes and the perceived attachment styles of drug user or non-user adolescents. In addition, the study was planned and conducted in descriptive design in order to determine the variables affecting perceived parental attitudes and perceived attachment levels. The study sample consisted of 201 students (101 women and 100 men) from 4 different high schools in the district of the Diyarbakır province. In order to collect data, the Personal Information Form that was developed by the researcher, the Child Raising Attitudes Scale and the Relationship Scales Questionnaire were used. The SPSS (Statistical Package for Social Sciences) program was used to test the hypotheses of the study. The correlation and t-test were applied because the data were normally distributed. The results revealed that there was a negative correlation between the scores of perceived mother acceptance-interest and obsessive attachment sub- drug non-user students while there was a positive correlation between the scores of perceived mother strict control and indifferent & obsessive attachment sub-dimensions. A significant positive correlation was also found between the scores of perceived father acceptance-interest and fearful attachment sub-dimensions.