Nâzım Hikmet'in Simavne Kadısı Oğlu Şeyh Bedreddin Destanı'nda siyasi eleştiri
Nâzim Hikmet's political criticism in the epic of Sheikh Bedreddin
- Tez No: 543027
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜRÜN ŞEN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Nâzım Hikmet, Cumhuriyet devri Türk edebiyatının önemli şairlerinden ve yazarlarından biridir. Nâzım Hikmet, gerek Türk edebiyatı tarihinde gerek Türk siyasi tarihinde aktif bir rol almıştır ve etkili olmayı başarmıştır. Yaşadığı olayları dünya görüşü ve sanat anlayışı çerçevesinde eserlerine yansıtmıştır. Tarihi olayları yeniden işleyerek farklı bakış açısıyla kaleme alabilen Nâzım Hikmet, şiirlerinde daha çok serbest nazım tekniğini kullanarak bu anlamda Türk edebiyatında sürmekte olan muhteva-şekil yeniliğine katkıda bulunan isimlerinden olmuştur. Bu çalışmada, Nâzım Hikmet'in Simavne Kadısı Oğlu Şeyh Bedreddin Destanı'ndan hareketle bu eserinde ele alınan Osmanlı Devleti'ne siyasal eleştiri tespit ve tahlil edilmiştir. Dört bölümde toplanan verilere bakıldığında Nâzım Hikmet'in sanatçı kişiliğinin oluşmasında siyasi olayların etkisi olduğu ve bu etkinin Simavne Kadısı Oğlu Şeyh Bedreddin Destanı eserine doğrudan yansıdığı görülmüştür. Bu çalışmada Nâzım Hikmet'in Simavne Kadısı Oğlu Şeyh Bedreddin Destanı tahlil edilmiştir ve destan üzerinden Osmanlı Devleti'ne yöneltilen siyasi eleştiriler ortaya konmuştur. Marksist-sosyalist dünya görüşüyle kaleme alınan eser, siyasal eleştiri bağlamında incelenmiştir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Nâzım Hikmet'in hayatı ve edebi kişiliği yer alırken ikinci ve üçüncü bölümlerde Nâzım Hikmet'in siyasi kimliğini oluşturan kavramlardan ve siyasi oluşumlardan bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde Simavne Kadısı Oğlu Şeyh Bedreddin Destanı metni tahlil edilerek Nâzım Hikmet'in eleştirel tavrı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Nâzım Hikmet is one of the influential authors of Turkish Literature in the Republican Era. Nâzım Hikmet took an active role in the history of Turkish literature and in Turkish political history and managed to be effective. He reflected his experiences through his political worldview within the framework of his sense of art in his publications. Nâzım Hikmet, who could indite historical events from different perspectives, has been the pioneer of“content-form”innovation in Turkish literature by using verse libre technique in his poems. We tried to determine and analyze the political criticism of the Ottoman Empire, which was discussed in this work“Simavne Kadısı Oğlu Şeyh Bedreddin Destanı”of Nâzım Hikmet. When we look at the issues we have gathered in four chapters, we found that the political events had an impact on the formation of the artist personality of Nâzım Hikmet and this effect was directly reflected on the work Simavne Kadısı Oğlu Şeyh Bedreddin Destanı. In this study, Simavne Kadısı Oğlu Şeyh Bedreddin Destanı of Nâzım Hikmet, has been analyzed and political criticisms against Ottoman Empire have been determined. The work, which was written with a Marxist-socialist world view, was examined in the context of political criticism. Our study consists of four chapters. In the first chapter, while the life and literary personality of Nâzım Hikmet were mentioned, in the second and third chapters the concepts and political formations that constitute the political identity of Nâzım Hikmet were mentioned. In the fourth chapter, Nâzım Hikmet's critical attitude was revealed by content analysis.