Hemşirelik öğrencilerinin stresle başa çıkma tutumları ve öz-bakım gücü düzeyleri
Attitudes of coping with stress and self-care agency levels of nursing students
- Tez No: 543026
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN ÖZAKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikoloji, Nursing, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma hemşirelik öğrencilerinin stresle başa çıkma tutumları ve öz-bakım gücü düzeylerini değerlendirerek aralarındaki ilişkiyi belirlemek amacı ile tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde planlandı. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da bir Hemşirelik Fakültesi'nde 2017-2018 eğitim yılı bahar döneminde öğrenim gören 416 öğrenci oluşturdu. Araştırma verileri,“Yapılandırılmış Soru Formu”,“Stresle Başa Çıkma Ölçeği (SBTÖ)”,“Öz-Bakım Gücü Ölçeği (ÖBGÖ)”kullanılarak toplandı. Veriler SPSS 22.0 paket programında tanımlayıcı, karşılaştırıcı ve ilişki arayıcı istatistikler kullanılarak analiz edildi. Stresle başa çıkma tutumlarının öz-bakım gücü üzerine etkili risk faktörlerinin incelenmesinde Lineer Regresyon analizi kullanıldı. Öğrencilerin SBTÖ toplam puan ortalamasının 74,15±7,76 ve orta düzeyde olduğu belirlendi. Öğrencilerin ÖBGÖ toplam puan ortalamasının 98,53±18,20 ve orta düzeyde olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This correlational-descriptive research was carried out for determining the relationship between nursing students' stress coping and self-care agency levels. The sampling of this research consists of 416 student volunteers, who were studying in a Faculty of Nursing in Istanbul in the spring semester of the academic year 2017-2018. The research data were collected by using“Structured Questionnaire”,“Coping with Stress Scale (CSC)”and“Self-Care Agency Scale (SAS)”; and analyzed in SPSS 22.0 program by using descriptive, comparative, and correlational statistics. Linear Regression Analysis was used for examining the risk factors which are effective on the self-care agency of stress coping. It was found that the CSC total point average of the students is 74.15±7.76 which means it is at medium level. It was found that the SAS total point average of the students is 98.53±18.20 which means it is at medium level.