Ardışık kalıplarda kalıp malzemesinin kalıp aşınması ile ürün geometrik özellikleri üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation the effects on geometric properties of product and wearing in progressive die
  1. Tez No: 543049
  2. Yazar: ALİ ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ÖZTÜRK, DOÇ. DR. İSMAİL OVALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Ardışık kalıplar otomotiv sektöründen tekstil sanayisine kadar geniş bir alanda kullanılmakta olup hem zaman hem de maliyet açısından önem arz etmektedir. Kalıp aşınmaları özellikle ürün boyutlarında farklılıklara sebep olmaktadır. Kullanılan kalıp malzemesi seçimi oluşacak aşınmaların belirli bir sürece yayılmasına olanak sağlar. Bu çalışma ile kalıp malzemesi olarak seçilen 1.2767, 1.2379 ve CPOH soğuk şekillendirme çelikleri kullanılarak belirli adetlerde yapılan üretim sürecinde ürün yüzey kalitesi ve kalıp aşınmaları incelenmiştir. Tasarlanan ürün kalıbı tüm çeliklere 0.01 mm hassasiyetinde uygulanmış ve 10000 adet ürün üretilerek bu ürünlerin birinci, bininci, beş bininci ve on bininci örnekleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bununla birlikte kalıp çeliklerindeki aşınmalar da değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler sonucunda kalıp malzemesi olarak CPOH çeliğinin kullanılması ürün boyutlarını standartlaştırılması ve daha uzun üretim sürecine dayanabilmesi açısından avantajlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Progressive dies are used in a wide range from the automotive sector to the textile industry and are important in terms of both time and cost. Surface abrasions cause especially the differences in product dimensions. The selection of die material makes possible the spread over time of abrasions. In this study, product surface quality and die abrasion were investigated by using 1.2767, 1.2379 and CPOH cold forming steels selected as die materials in certain production processes. The form of chosen design has been molded to all steels at a precision of 0.01 mm and 10.000 samples were produced and then the first, thousandth, fifth thousand and tenth thousand product samples were examined comparatively. In addition, the abrasions on dies have been evaluated. As a result of these evaluations, it has been found out that the use of CPOH steel is advantageous in terms of the standardization product dimensions and the longer lifetime.