İzmir ili içme ve kullanma suyu temininde mevcut durum analizi ve uzun dönem planlaması
Drinking water condition of Izmir province and long-term planning
- Tez No: 543048
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER LEVEND AŞIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde ekonomik faaliyetlerin ve endüstriyel kalkınmanın artması, nüfus artış hızının yüksek olması ve çevresel ve iklimsel değişimlerin olumsuz etkileri suyla ilgili hem niceliksel hem de niteliksel sorunların baş göstermesine sebep olmaktadır. Bu sorunların önüne geçebilmek için mevcut su kaynaklarının bilinçli ve sistematik yaklaşımlar ışığında değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu tez çalışması kapsamında, Türkiye'nin üçüncü büyük şehri olan İzmir ilinin Merkez 11 İlçesinde içme suyu kaynakları, su temini sistemleri, tesisler ve yatırımlar geniş bir pencereden ve farklı açılardan incelenmiştir. Şehre su sağlayan mevcut kaynaklar, su ihtiyaçları, su kayıpları ortaya konmuş ve 2030 yılında ortaya çıkması beklenen durum değerlendirilmiştir. Ayrıca alternatif su kaynakları, doğacak ilave ihtiyaçlar ve su kayıplarını engelleme çalışmaları irdelenmiştir. Sonuç olarak, yapılan su kaybı azaltma çalışmalarının düzenli olarak devam etmesi halinde bile 2030 yılında kayıp-kaçak su miktarının %15,44 seviyelere düşürüleceği öngörülmektedir. Merkez 11 ilçede 2030 yılı itibariyle toplam su ihtiyacı 265.797.049,4 m3 olarak tahmin edilmiş, bu ihtiyacın karşılanması için ilave kaynaklar irdelenmiştir. Ayrıca su kayıp-kaçak oranının sınır kabul edilen %10 değerinin altına düşürülmesi için çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Increasing economic activities and industrial development, high rate of population growth and negative effects of environmental and climatic changes cause both quantitative and qualitative problems related to water. In order to prevent these problems, existing water resources should be evaluated in the light of conscious and systematic approaches. As part of this thesis, in 11 Central districts of Izmir city, which is Turkey's third largest city, drinking water sources, water supply systems, facilities and investments were examined from different angles and a large window. Current resources, water needs and water losses and the situation expected to occur in 2030 was evaluated. In addition, alternative water resources, additional needs and the prevention of water losses were examined. As a result, it is foreseen that the amount of loss-leakage water will be reduced to 15.44% in 2030 if the water loss reduction studies continue regularly. As of the year 2030, the total need for water in 11 districts was estimated to be 265.797.049.4 m , and additional resources were explored to meet this need. In addition, solutions have been proposed to reduce the water loss-leakage ratio below the limit of 10%.