Manyetik alan altında liyotropik nematik ara fazların çift kırıcılıklarının incelenmesi
Investigation of birefringence of lyotropic nematic mesophase under magnetic field
- Tez No: 543053
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR MASALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, katyonik surfaktan olan tetradesiltrimetilamonyum bromid (TTAB) ve setiltrimetilamonyum bromid (CTAB) kullanılmıştır. TTAB+alkol+su ve CTAB+alkol+su üçlü sistemlerinden elde edilen nematik ara fazları polarize mikroskop ile tayin edilmiştir. Manyetik alan altında zamana bağlı olarak değişen tekstür görüntüleri, yönelimsel değişimleri ve çift kırılma indisi incelenmiştir. Zincir uzunluğu farkı ve manyetik alan gibi etkenlerin çift kırılma üzerine etkisi araştırılmıştır. Böylece liyotropik ara fazların dış etkenlere karşı duyarlı olduğu ve optiksel özelliklerinin değişebileceği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the cationic surfactant tetradecyltrimethylammonium bromide (TTAB) and cetyltrimethylammonium bromide (CTAB) were used. TTAB + alcohol + water and CTAB + alcohol + water were determined by polarized microscopy of nematic mesophases obtained from ternary systems. Time-varying textural images, oriantional changes and birefringence index were investigated under magnetic field. The effects of chain length difference and magnetic field on birefringence index were investigated. Thus, it was observed that the lyotropic intermediate phases were sensitive to external factors and their optical properties could change.