f(R,T) çekim teorisinde genelleştirilmiş modeller ve madde çözümleri
Generalized models and matter solutions in f(R,T) gravity theory
- Tez No: 543075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada kütleli ve kütlesiz skaler alan madde dağılımları, Marder ve Bianchi tip I evren modellerinde, kozmolojik sabitin varlığında, f(R,T) alternatif kütle çekim (gravitasyon) teorisinde ayrıntılı olarak araştırılmıştır. Çözümler için anizotropi parametresi ve çeşitli skaler alan modellerinden faydalanılmıştır. Elde edilen çözümler genel rölativite teorisine indirgenmiş ve elde edilen sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the massive and massless scalar field distributions was investigated in the Marder and Bianchi type I universe models, in the presence of cosmological constant, in f(R,T) alternative gravitation theory. Anisotropy parameters and various scalar field models were used for the solutions. The obtained solutions were reduced to the general theory of relativity and the results obtained were discussed.