Atık yağlama yağlarından elde edilen dizel benzeri yakıt-motorin karışımlarının motor performans ve egzoz emisyon değerlerinin deneysel incelenmesi
Experimental investigation of engine performance and exhaust emission values of diesel like fuel from obtained waste lubrication oils-diesel fuel blends
  1. Tez No: 543078
  2. Yazar: MAHMUT DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN ARPA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Endüstrideki hızlı gelişime bağlı olarak atıkların da hızlı bir şekilde arttığı ve çevreyi kirlettiği bilinmektedir. Bu atıkların çevre üzerindeki zararlı etkilerini azaltmak için geri dönüştürme yapılmalıdır. Bunu yaparken de çevreyi kirletmemek gerekir. Bu amaç ile bir çalışma yapılmıştır. Atık yağlama yağlarından (AYY) pirolit distilasyon yöntemiyle elde edilmiş olan yakıt hacimce %20, %40 ve %60 oranlarında standart motorine katılarak dizel motorunda yakıt olarak kullanılmıştır. Motorun torku, Özgül yakıt tüketimi ve güç gibi performans parametreleri ile azot oksitler (NOX), karbon monoksit (CO), oksijen (O2), hidrokarbonlar (HC) ve hidrojen sülfür (H₂S) gibi emisyon parametreleri deneysel olarak incelenmiştir. Böylece yakıt karışımlarındaki atık yağlama yağlarının etkisi incelenmiştir. Motor hızının artırılmasına bağlı olarak CO emisyonu tüm yakıt karışımları için azalmaktadır. %40 dizel benzeri yakıt - %60 dizel yakıt karışımı 1000 dev/dak ve 2000 dev/dak hızlarında motorine göre yüksek emisyon değerlerine sahip olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte dizel yakıt ile karşılaştırıldığında CO2 emisyonlarının yakıt numuneleri için daha düşük olduğu tespit edilmiştir. 2500 motor devrindeki %20 dizel benzeri yakıt - %80 dizel yakıt karışımı yakıtının emisyonu hariç tüm NO ve NOX emisyonlarının dizel yakıta göre daha az olduğu görülmektedir. %40 dizel benzeri yakıt - %60 dizel yakıt karışımı her devirde dizelden yüksek HC emisyonu üretirken %20 dizel benzeri yakıt - %80 dizel yakıt karışımı tüm devirlerdeki ortalamalar alındığında dizelden daha düşük HC emisyonun üretmektedir.
Özet (Çeviri)
It is known that due to the rapid development in the industry, wastes are also rapidly increasing and polluting the environment. Recycling should be done to reduce the harmful effects of these wastes on the environment. Therefore, it is necessary not to pollute the environment. We performed a study in this aim. The diesel-like fuel was obtained from waste lubricating oils (AYY) by pyrolite distillation method is used as fuel in the standard diesel engine in 20%, 40% and 60% volume. Motor torque, power, specific fuel consumption, such as performance parameters with NOX, CO, O2, HC and H₂S emission parameters were examined experimentally. Thus, the effect of waste lubricating oils in the fuel mixtures was examined. Due to increased engine speed, CO emissions are reduced for all fuel mixtures. CO2 emissions compared to diesel fuel are lower for fuel samples. 40% diesel-like fuel - 60% diesel fuel mixture has been found that it has high emission values compared to diesel at 1000 rpm and 2000 rpm. It is seen that all nitrogen oxide emissions except emission of 20% diesel-like fuel - 80% diesel fuel mixture fuel at 2500 engine speed are less than diesel fuel. The 40% diesel-like fuel - 60% diesel fuel mixture produces high hydrocarbon emissions from diesel at every cycle while the 20% diesel-like fuel - 80% diesel fuel mixture produces lower hydrocarbon emissions than diesel when the averages of all cycles are taken.