Differential Galois theory
Diferensiyel Galois teorisi
  1. Tez No: 543079
  2. Yazar: AHMET BERKAY KEBECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Galois teorisi, polinomların köklerini çalışmak için güzel bir araç. Bu bağlamda diferansiyel Galois teorisi, Galois teorisinin lineer diferansiyel denklemler üzerine analoğu olarak görülebilir. Bu tezde diferansiyel cisimleri ve lineer diferansiyel denklemlerlerin Picard-Vessiot genişlemelerini, cisimlerin ve parçalanış cisimlerinin benzeşimi olacak şekilde kuracağız. Ardından diferansiyel Galois grubu tanımlayacağız ve üzerinde lineer cebirsel grup yapısı olduğunu göstereceğiz. Bunu kullanarak, Galois teorisindeki denkliğin benzerinin, diferansiyel Galois grubun cebirsel altgrupları için olduğunu söyleyeceğiz. Ayrıca, diferansiyel Galois grubun birim bileşeninin çözünür olmasının Liouvillian fonksiyonların bir tavsifi olduğunu bulacağız. Bu Galois teorisindeki polinomların radikal olarak çözümünü inceleyen duruma benzerlik göstermekte. Bunun sonucu olarak, elementer fonksiyonların diferansiyel Galois gruplarının birim bileşenlerinin abelyen olduğunu göstereceğiz. Böylelikle $\int e^{-x^2}$ fonksiyonunun elementer olamayacağının sonucunu çıkartacağız. Son olarak, diferansiyel Galois grubu ile Tannakacı kategoriler arasındaki bağlantıdan söz edeceğiz.
Özet (Çeviri)
Galois Theory is a powerful tool to study the roots of polynomials. In this sense, the differential Galois theory is the analogue of Galois theory for linear differential equations. In this thesis, we will construct the notion of a differential field and Picard-Vessiot extension of a linear differential equation as the analogue of a field and the splitting field of a polynomial, respectively. Then we define the differential Galois group and we see that it has a linear algebraic group structure. Using those, we have a Galois correspondence for algebraic subgroups of the differential Galois group similar to the correspondence in the Galois theory. Moreover, we find a characterization for Liouvillian functions corresponding to the solvability of $G^0$ , the identity component of differential Galois group $G$. This is the analogue of the characterization of solvability by radicals of a polynomial equation in Galois theory. As a corollary we find that identity component of the differential Galois group of an elementary function is abelian. Using this tool we can prove that $\int e^{-x^2}$ cannot be expressed as an elementary function. Besides, there is a connection between differential Galois theory and Tannakian categories. We also present this approach.