Gergi çubuk bağlantı tiplerinin taş kemerler üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation on the effects of tie bar connection types on stone arches
  1. Tez No: 543111
  2. Yazar: MEHTAP SANCAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KÜRŞAT FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tarih boyunca yapıların inşasında çeşitli boyut ve şekillerde kemer tasarımlarının uygulandığı görülmektedir. Çeşitli kullanım alanlarındaki tarihi yapılar incelendiğinde, kemer ile sütun birleşim bölgelerine değişik şekillerde sabitlenmiş, sütunları birbirine tutturan gergi çubuğu sisteminin kullanıldığı görülmektedir. Kemerlerin stabilitesinin korunmasında kullanılan gergi çubuğu sistemleri, bütün yapının ayakta kalmasında önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmada, taş kemerlerde kullanılan değişik gergi çubuğu sistemlerinin genel davranış üzerindeki etkisi incelenmiştir. Yapılan çalışmada gergi çubuğu kullanılmadan hazırlanan referans numune ile 6 tanesi farklı şekillerde sabitlenmiş gergi çubuğuna sahip toplam 7 adet taş kemer deney numuneleri düşey yük altında test edilmiştir. Test edilen numuneler LUSAS programı kullanılarak sayısal olarak da incelenmiştir. Deneyler sonucu elde edilen veriler ile yapısal analiz sisteminden elde edilen veriler birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Restorasyon ve güçlendirme çalışmalarında gergi çubuğunun uygulanmasındaki zorluklar irdelenmiş, yapılan yanlışlıklara dikkat çekilerek en uygun gergi çubuğu sistemi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Throughout history, it has been observed that arch designs of various sizes and shapes have been applied in the building of the constructions. When the historical structures like mosque, church, madrasah, inn, waterway etc. are examined, it has been seen that the tie bars, which are fixed to the arch and column joints in various shapes and attaching the arch columns to each other, have been used. The tie bar systems used to maintain the stability of the archs play an important role in the survival of the whole structure. In this study, the effect of different tie bar systems used at the stone arches on the general behavior has been investigated. Within the scope of the study, a total of 7 stone arch test specimens -one of them without tie reference, 6 of them having tie fixed in different ways- have been tested under vertical load. The tested samples have been also digitally analyzed using a computer program. The data obtained from the results of the experiments and the data obtained from numerical Numunes have been compared with each other. In the restoration and strengthening studies, the difficulties in applying the tie bar have been investigated and the most appropriate tie bar system has been presented by drawing attention to the mistakes made.