Cognitive comparison of using hand sketching and parametric tools in the conceptual design phase
Kavramsal tasarım aşamasında eskiz ve parametrik modelleme araçlarının bilişsel karşılaştırılması
- Tez No: 543112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ŞENYAPILI ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Dijital tasarım araçlarındaki ilerlemelerle, tasarımcılara yeni yöntemler ve yeni araçlar sağlanmış ve bu gelişmeler tasarımcıları yeni düşünme biçimlerine yönlendirmiştir. Dijital araç kullanımının mimari tasarımdaki hızı ve etkisi son on yılda önemli bir oranda artmıştır. Bununla birlikte, bu tür araçların tasarım sürecinin ilk safhası olan kavramsal tasarım aşamasında kullanımı halen eskiz ve benzeri geleneksel yöntemlerin gerisinde kalmaktadır. Dijital araçların kavramsal tasarım aşamasındaki potansiyelleri ve etkileri de araştırılmaya devam edilmektedir. Bu tezde de, parametrik tasarım araçlarının eskiz yöntemiyle kıyaslanarak kavramsal tasarım sürecindeki rolü irdelenmiş ve bu süreçte tasarımcıların bilişsel davranışlarının araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca parametrik tasarım araçlarının, kavramsal aşamada kullanımı hakkında tasarımcıların memnuniyet düzeylerinin ölçülmesi hedeflenmiştir. Bu çerçevede, parametrik tasarım aracı olarak Grasshopper'ı kullanmakta deneyimi olan üç deneyimli ve üç deneyimsiz lisansüstü mimarlık öğrencisi ile bir çalışma yürütülmüştür. Çalışmanın sonunda verilerin toplanması için protokol analizi yöntemiyle birlikte içerik esaslı bir kodlama şeması kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda tasarımcıların eskiz yöntemi ve Grasshopper kullanımlarındaki bilişsel davranışları arasında önemli farklar keşfedilmiştir. Aynı zamanda bulgular kullanıcıların Grasshopper'ı faydalı ve önemli bir kavramsal tasarım aracı olarak kabul ettiğini göstermektedir. Bu bağlamda, bu tez parametrik tasarım araçlarının, kavramsal tasarım aşamasında daha etkili kullanılmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
With the advancements in the digital design tools, designers have been provided with new methods and tools, which lead them to new ways of thinking. The speed and impact of the use of digital tools in architectural design have increased at an astonishing rate in the last decade. However, the use of such tools in the initial stages of design, the concept generation phase for instance, still seems to be under the influence of hand sketching. The potentials, affects and the evaluations of the use of digital tools in the early phases of design remain to be investigated. This thesis aims at examining the potentials of using parametric design tools in the conceptual design phase in comparison to hand sketching. It is intended to find out and evaluate the impacts of using parametric design tools on the cognitive behaviors of the designers, as well as assessing the satisfaction of the designers in using parametric tools in the early stages of design. Within this framework, an experimental study was conducted with three inexperienced and three experienced graduate architecture students using Grasshopper as the parametric design tool. A content-oriented coding scheme was used together with protocol analyses to collect the data. As a result of the research, significant differences were found between cognitive behaviors of the participants in using hand sketching and Grasshopper. Additionally, the findings show that all of the participants consider Grasshopper as a useful and important conceptual design tool. In line with these findings, this thesis suggests parametric modeling tools to be used more effectively in the architectural conceptual design phase.