Sebze amaçlı sakız fasulyesi (Cyamopsis tetragonoloba L.) yetiştiriciliğinde uygun sıra üzeri ve sıra arası mesafenin belirlenmesi
Determination of the row to row spacing and intra-rowspacing for cultivation of vegetable of cluster beangenotype (Cyamopsis tetragonoloba L.)
  1. Tez No: 543162
  2. Yazar: AYLİN AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT AKÇURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Çalışma, sakız fasulyesinin (Cyamopsis tetragonoloba L.) sebze amaçlı yetiştiriciliğinde farklı sıra arası ve sıra üzeri mesafelerin verimine ve verim öğelerine olan etkisini belirlenmek amacıyla 2017 senesinde Edirne koşullarında yürütülmüştür. Deneme bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuş, sıra arası aralıkları 20 cm, 30 cm, 40 cm, 50 cm, sıra üzeri aralıkları ise 10 cm, 20 cm ve 30 cm olacak şekilde tertiplenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre hem sıra arası hem de sıra üzeri mesafe bakımından bitkide tane sayısı, tanede kotiledon oranı, bakla uzunluğu, bitkide bakla sayısı, tane verimi, yeşil bakla verimi, bin tane ağırlığı arasındaki farklar istatistiki olarak önemli bulunurken, incelenen diğer özellikler arasındaki farklar ise önemsiz olmuştur. İncelenen bütün özelliklerin çoğunluğunda en yüksek değerler 30 cm sıra arası aralığında ve 10 cm sıra üzeri mesafelerde tespit edilmiştir. Netice olarak sakız fasulyesinin sebze amaçlı yetiştirilmesi halinde 30 cm sıra aralığında ve 10 cm sıra üzeri aralıkta ekilmesi uygun bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is conducted to determine the effects of optimum row-to-row and intra-row spacings on yield and yield components of cluster bean (Cyamopsis tetragonoloba L.) grown as a vegetable. Trials laid out according to spit block experimental design with three replications. Row-to-row spacings varied between 20, 30, 40 and 50 when intra-row spacings varied between 10, 20 and 30 cm. Results indicated that effects of row-to-row and intra row spacings on number of seeds per plant, cotyledon ratio, pod length, number of pods per plant, seed yield, grain pod yield, thousand seed weight were found statistically significant. Highest results from the majority of the examined traits were obtained from 30 cm inter-row and 10 cm intra-row spacings, therefore it is concluded that 30 x 10 cm row spacings provided optimum sowing density of cluster bean when grown as a vegetable.