Büyükbaş hayvan gübresi ve evsel kökenli yemek artıkları ile beslenen Yerli ve Kırmızı Kaliforniya solucanlarından elde edilen katı solucan gübresindeki bazı besin elementlerinin karşılaştırılması
The comparison of some nutrition elements in solidvermicompostobtained from Local and Red CaliforniaWormsfeeding with cow dung and domestic food waste
  1. Tez No: 543169
  2. Yazar: HAFİZE UMUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAGİF ATAMOV, PROF. DR. TURAN YÜKSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, ülkemizde büyükbaş hayvan gübresi ve evsel yemek atıklarından Yerli ve Kırmızı Kalifornia solucanları ile katı solucan gübresinin elde edilmesi için yapılan ilk araştırmadır. Çalışmada hem Yerli hem de Kırmızı Kalifornia solucanları için sekiz farklı besi ortamında üç tekrarlı deneme desenleri kurulmuştur. Denemelerin her birine başlangıç ağırlıkları belirlenen besi ortamları ve bu ortamların içine 30'ar adet solucan eklenmiştir. Her hafta deneme kaplarındaki solucanlar sayılmış, ağırlıkları belirlendikten sonra tekrar deneme kaplarına bırakılmıştır. İki aydan sonra solucan gübreleri alınmış ve hava kurusu hale getirildikten sonra analiz edilmiştir. En yüksek solucan sayısı ve ağırlığına % 30 inek gübresi + % 30 yemek atığı + % 30 Çay posası + % 10 Gazete kağıdı D (Kırmızı Kaliforniya solucanı) besi ortamında rastlanmıştır. Farklı besi ortamlarından elde edilen solucan gübresindeki en yüksek N, P, K, Zn, Ca, Cu, Fe değerlerine E % 100 inek gübresi (yerli solucan), en yüksek Mn değerine % 40 İnek gübresi + % 40 Yemek atığı + % 20 Çay posası (Kırmızı Kaliforniya solucanı), en yüksek Mg miktarına % 100 inek gübresi (Kırmızı Kaliforniya solucanı), en yüksek pH'a ise % 40 İnek gübresi + % 40 Yemek atığı + % 20 Çay posası (yerli solucan) besi ortamlarından elde edilen solucan gübrelerinde rastlanmıştır. Farklı besi ortamı olarak tercih edilen organik atıkların kompoze süresinin solucan sayısı, ağırlığı ve elde edilen solucan gübresinin bazı besin elementleri açısından etkili olduğu söylenebilmektedir. Bu sebeple organik atıklar, kompoze prosesi ve süresi açısından farklı araştırmaların olması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is the first research to obtain solid vermicompost with local and Red California worms from cow dung and domestic food waste in our country. In the study, three repeating trial designs were established in four different growth mediafor both local and Red California worms. 30 worms assigned initial weights had left in the each container plots. The worms were counted in trial containers in every week, after their weights were determined, they were returned to the containers. After three weeks, vermicompost were removed and analyzed later air drying. The highest number and the heaviest weight of worms were found in the medium of cow dung (30 %) + food waste (30 %) + tea pulp (30 %) + newsprint (10 %) in Red California worm. The highest N, P, K, Zn, Ca, Cu, Fe values were determined in the vermicompost which formed growth media cow dung (100 %) in local worm. The highest Mn and Mg values, and pH were determined in the vermicompost which formed growth media cow dung (40 %) + food waste (40 %) + tea pulp (20 %) in Red California worm, cow dung (100 %) in Red California worm, and cow dung (40 %) + food waste (40 %) + tea pulp (20 %) in local worm, respectively. The effect of composition time of organic waste materials as different medium should be said in the number and weight of worms and certain nutrient elements of vermicompost. Therefore, there is need to new research for organic wastes, composition method and time. Consequently, it is thought that there should be different studies in terms of composite process, time and organic wastes.