Tütün tohumu ekim yönteminin geliştirilme olanakları
Improvement of tobacco seed sowing method
- Tez No: 543178
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADETTİN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Geleneksel tütün tarımında fidelerin tarlaya dikimi serpme ekim yöntemi ile elde edilen fidelerin tarlaya şaşırtılması yoluyla gerçekleştirilir. Serpme ekimden dolayı tohum sarfiyatı ve fidelerin tarlaya şaşırtılmasında işçilik maliyetleri olmaktadır. Kaplanmış tütün tohumunun doğrudan tarlaya hassas ekimi tohum sarfiyatını önemli derecede azaltabilir. Tütün tohumunun çok küçük olması nedeniyle günümüzde makinalı ekimi yapılamamaktadır. Literatürde tütün tohumunun kaplanması ile ilgili herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu nedenle bu çalışmada tütün tohumunun kaplanarak hassas ekim makinası ile ekiminin gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Tütün tohumları, çaplarını büyütmek ve küresellik değerlerini iyileştirmek için kaplama karışımı ile kaplanmıştır. Kaplanan tohumlar pnömatik hassas ekim makinesi ile tarlaya ekilmiştir. Karşılaştırma yapmak amacıyla laboratuvar şartlarında tütün tohumlarından elde edilen fidelerin şaşırtılarak tarlaya elle dikimi gerçekleştirilmiştir. Çalışmada laboratuvar denemelerinde tütün tohumunun kırılma kuvveti, küresellik, yuvarlanma direnci, yığılma açısı ve bin dane ağırlıkları belirlenmiştir. Tarla denemelerinde ise tarla filiz çıkış derecesi, nispi tarla filiz çıkış derecesi, ortalama çıkış süreleri ve fide tutma yüzdeleri belirlenmiştir. Bu çalışmanın sonucu tütün tohumlarının kaplanma suretiyle hassas ekim makinasıyla ekiminin gerçekleştirilebileceğini ortaya koymuştur. Çalışma sonucunda hassas ekim makinası ile ekilen tütün tohumlarının ortalama tarla filiz çıkış derecesi % 83.33, ortalama çıkış süresi 12.4 gün ve ortalama fide tutma yüzdesi % 91.2 olarak bulunmuştur. Bu çalışmanın sonucu, kaplı tütün tohumlarının ekiminin hassas ekim makinaları ile gerçekleştirilmesinin, iş gücü ve maliyetlerde önemli oranda tasarruf sağlayabileceğini ortaya koymuştur. Ayrıca iş gücünü azaltarak karlılığı önemli derecede artırabileceğini ve tütün yetiştiriciliğini kolaylaştırabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In conventional tobacco farming, new tobacco crop begins with planting of seed by centrifugal broadcast seeder. After planting germination occurs and seedling emerges through the soil surface. Finally, tobacco seedlings are transplanted in field. Broadcasting planting method causes excessive seed consumption. İn addition, there is an additional cost, such as labor cost when transplanting of seedling. Precision planting machine can not be used to plant tobacco seed because of small size of seed. There is no research reported on coating of tobacco seed. Using precision planting machine at planting of the coated tobacco seed directly into the field may significantly reduce seed consumption and eliminates labor cost. Therefore, the objective of this study was to carry out to coat tobacco seeds and to plant coated seeds by using precision planting machine. In the laboratory study, tobacco seeds were coated in order to increase sphericity of the seed to make them suitable for precise planting method by machine. After seed coating, seeds were planted directly into the soil on the trial plot. İn order to make comparison, seedlings obtained by seeds in laboratory conditions were transplanted manually into the soil at the trial plot. In the study, the refractive strength, sphericity, rolling resistance, angle of repose and thousand grain weights of the naked tobacco seed were determined in laboratory tests. In the field study, the emerged rate index, the mean emergence dates and the percentage of emerged seedling were determined as 83.33%, 12.4 days and 91.2%, respectively. The results of this study proved that coated tobacco seeds can be planted by pneumatic precision planting machine, successfully. İf planting of coated tobacco seed is performed by using precision planting machine, labor cost and other costs visible in conventional tobacco farm can be reduced substantially. İn addition, tobacco farming can be facilitated and profitable by price planting method.