Blockchaın teknolojisi ve akıllı sözleşmelerin yaygınlaşmasının önündeki engeller
Evalution of obstacles of prevalenceof smart contracts and blockchain technology
  1. Tez No: 543177
  2. Yazar: MERVE KINACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BEŞKESE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve yaygınlaşması birçok yapısal değişikliği de beraberinde getirmiştir. İnternet ve yazılım mimarisinin gelişimi ile beraber eşten eşe çalışma mantığı ve merkezi olmayan bir iletişim modeli ortaya çıkmıştır. Benzer uygulamalar geçmiş dönemlerde ortaya çıkmış olsada Blockchain teknolojisi kriptografik veriler ve dağıtık bir sistem yapısı ile yeni bir teknoloji olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tezin ilk bölümünde Blockchain ile ilgili tarihsel gelişim süreçleri, teknik altyapısı, teknolojinin altında yatan temel prensipler, platform örnekleri ve konu ile ilgili yapılmış örnek uygulamalar incelenmiştir. İkinci bölümde ise Blockchain temelli akıllı sözleşmelerin yaygınlaşmasının önündeki engeller araştırılmıştır. Beşli likert tipinde 20 maddelik ölçek soruları oluşturularak“Akıllı sözleşmelerin yaygınlaşmasının önündeki engeller”konulu anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışmasından çıkan sonuçlara göre korelasyon ve regresyon analizleri yapılarak mevzuata ilişkin olumsuzluk algısı, güvensizlik, finansal olumsuzluk algısı ve teknik sorunların akıllı sözleşmelerin yaygınlaşması üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the development and prevalence of technology have brought many structural changes. With the development of the internet and software architecture, peer to peer working logic and a decentralized model of communication have emerged. Although similar applications have appeared in the past, Blockchain technology appears as a new technology with cryptographic data and a scattered system structure. In the first part of this thesis, the historical development of Blockchain, technical infrastructure, basic principles Blockchain technology, the platform examples and the sample practices related to the subject were examined. In the second part, the obstacles to the prevalence of Blockchain-based smart contracts were investigated. A 20-item scale questionnaire in five-point Likert-type scale was developed and a questionnaire study was conducted on the“Obstacles for prevalence of smart contracts”. The effects negativity perception, insecurity, financial negativity perception and technical problems related to the regulations on the spread of smart contracts were examined by performing the correlation and regression analyzes according to the results of the survey.