Türkiye-Afganistan ilişkileri
Turkey-Afghanistan relations
- Tez No: 543205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALAKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'nin Afganistan ile ilişkileri Osmanlı döneminden 2018 yılına kadar, tarihsel arka plana değinilerek kapsamlı ele alınmaktadır. Afganistan coğrafi olarak uzak bir ülke olsa da Türkiye'nin stratejik derinliği bağlamında gönül, irfan, medeniyet bağı çerçevesinde tarih, kültür ve din paydasında buluştuğu kardeş ülke olarak görülmektedir. İki ülkenin ilişkileri ele alınırken Türkiye'nin jeopolitik yönelimleri üzerinden inceleme yapılmaktadır. Ayrıca Türkiye'nin Afganistan'a yönelik politikasını daha iyi anlayabilmek için Sosyal İnşacılık, İngiliz Okulu ve Barry Buzan'ın Bölgesel Güvenlik Kompleksi yaklaşımından faydalanılmaktadır. Çalışma sonucunda tarihi süreç içerisinde her iki ülkenin iç ve dış konjonktürdeki değişimlere rağmen tamamen kopmadığı, diğer Müslüman ülkelerden farklı olarak özel bir ilişki türünün var olduğu ve kardeş ülke olarak konumlandırılan Afganistan ile ilişkilerimizin kendine has istisnai bir kimliğinin olduğu tespiti yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study broadly discusses Turkey's relations with Afghanistan from the Ottoman Period to 2018, referring to the historical background. Although Afghanistan is a geographically distant country, in terms of Turkey's strategical depth, it has a bond of communion, lore and civilization with Turkey. Therefore, Afghanistan is seen as a kin state that shares a common history, culture and religion.As the relations of both countries are discussed, Turkey's geopolitical inclinations are analyzed. Furthermore, Social Constructivism, the English School and Barry Buzan's Regional Security Complex theories are employed to understand Turkey's foreign policy towards Afghanistan. It is concluded that both countries have not detached from each other in spite of the changes in the domestic and foreign conjunctures, that there is a special kind of relationship contrasting to the other Muslim countries, and that Turkey's relations with its kin, Afghanistan has a distinctive and exceptional identity.