Resim yüzeyinde nesne çözümlemeleri
Objective analysis in painting surfaces
- Tez No: 543206
- Danışmanlar: PROF. NECLA RÜZGAR KAYIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
“Resim Yüzeyinde Nesne Çözümlemeleri”adlı bu tez kapsamında yapılan sanat yapıtlarındaki araştırma, bir sanatçının sanat yapıtında materyal olarak kullandığı nesneleri ve resim öğelerini çözümlemektedir. Sanatçıların yapıtlarında uyguladıkları nesne, renk, biçim vb. sanat öğeleri ile birey toplum ilişkilerini göz önünde bulundurarak, duygu düşünce kavramlarına yönelik yapıtlardaki kurgusal biçimler araştırılmıştır. Öte yandan sanat yapıtında sanatçının kullandığı materyallerin ne anlam ifade ettiği, kurguladığı nesne ve biçim üzerinde araştırmalar yapılmıştır. Gelişen sanayi, bilim, teknoloji üretimleri ile aşırı üretim ve tüketim çağındaki nesnelerin kullanılış biçimleri tarihsel ölçüde sanat eserleri üzerinden araştırılmıştır. Birey toplum ilişkilerinin bu gelişmeler ile nasıl evirildiğini, sanatçıların böyle bir durum içerisinde duygu ve düşüncelerini hangi nesne, renk, biçim ile nasıl ifade edeceği ve nasıl bir sanat yapıtına dönüştürdüğü değişen sanat olgusu içerisinde açıklanmıştır. Bu değişimin resim yüzeylerindeki çözümlemeleri kişisel çalışmalar üzerinden değerlendirilip nesne-imge arasındaki ilişkiyi sorgulatmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research in the works of art carried out within the scope of this thesis called“Object Analysis on the Painting Surface”analyzes the objects and art elements that an artist uses as materials in the work of art.The fictional forms in the works of emotion thought concepts have been researched by taking into consideration the individual society relations with the objects, color, shape and art elements that the artists apply in their works.On the other hand, in the art work, what the meaning of the materials used by the artist, the object and the form that the fiction was made have been researched.Developing industry, science, technology production and the use of objects of overproduction and consumption age have been searched historically on works of art.It is explained in the changing art phenomenon that how the relations of individual society evolved with these developments and how the artists express their emotions and thoughts in such a situation with which object, color and form and how they transform into a work of art.It is aimed to evaluate the analysis on the picture surfaces of this change through personal studies and to question the relationship between object and image.