Temel psikolojik ihtiyaçların çalışanların duygusal durum ve mutlak gerçek ihtiyacı ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between basic psychological needs and employees of the emotional situation and the absolute real need
  1. Tez No: 543214
  2. Yazar: ECMEL CANSU YALDIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ARTIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
İhtiyaçlar, açlık gibi içsel bir durum ya da yiyecek gibi dışsal bir uyarıcı tarafından harekete geçirilebilmektedir. İhtiyaçlar kendi gücü ve yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu çalışmada temel psikolojik ihtiyaçların iş yaşamındaki duygusal durum ve mutlak gerçeği bulma ihtiyacı ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul'da yaşayan 18-29 yaş arası bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise İstanbul'da yaşayan 200 kişiden meydana gelmektedir. Araştırmada kişisel bilgi formu, temel psikolojik ihtiyaçlar ölçeği, mutlak gerçek ihtiyacı ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre temel psikolojik ihtiyaçlar ve iş yaşamında negatif duygular arasında zayıf ve negatif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Temel psikolojik ihtiyaçlar artıkça, iş yaşamındaki negatif duygular azalmaktadır. İleriki araştırmalarda değişkenler arasındaki ilişkinin daha büyük bir örneklemde ve klinik örneklemde tekrar edilmesine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The needs can be mobilized by internal situation such as hunger or an external stimulus like food. Needs vary according to their strength and intensity. The aim of this study is to raise the need to find the relationship between psychological needs and emotional situation in business life and to find the utter truth. The universe of the research constitutes individuals between the ages of 18-29 living in Istanbul. The sampling of the study consists of 200 people living in Istanbul. In this study, personal data form, basic psychological needs scale, absolute real need scale were used. According to the results of the study, there was negative and significant correlation between the basic psychological needs and in the negative emotions in business life. As the basic psychological needs increase, negative emotions in business life decrease. In further research, the relationship between variables needs to be repeated in a larger sample and clinical sample