Yenilenebilir enerji tüketimi ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki; Türkiye örneği
Relationship between renewable energy consumption and economi̇c growth; The Turkey case
- Tez No: 543220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ülkelerin ekonomideki en temel hedeflerinden birisi ekonomik büyümedir. Bunu sağlamak için ise mal ve hizmet üretimini arttırmak gerekmektedir. Mal ve hizmet üretimindeki artış ise ancak daha fazla enerji kullanılarak sağlanabilir. Tabiata zararı fosil kaynaklara göre oldukça az olan yenilenebilir enerji kaynakları Türkiye gibi fosil kaynakları sınırlı ve dolayısıyla enerjide dışa bağımlı ülkelerde enerji üretimi için önemli bir alternatif teşkil etmektedir. Ancak günümüz teknolojileri ile bu kaynakları kullanarak enerji üreten tesislerin ilk kurulum maliyetleri halen oldukça yüksektir. Bu çalışmada Türkiye örneği için enerji tüketiminin, ilk kurulum maliyeti yüksek olan yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak gerçekleştirmenin ülkenin ekonomik büyümesini nasıl etkilediği araştırılmaktadır. Bu amaçla 1990 ile 2016 yılları arasında Türkiye'nin yıllık reel gayri safi yurtiçi hâsıla (RGSYH) verileri, ve yenilenebilir enerji tüketimi verileri ARDL (Autoregressive Distributed Lag Model - Gecikmesi Dağıtılmış Otoregresif Testi) yöntemi kullanarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda Türkiye örneği için yenilenebilir enerji ile ekonomik büyüme arasında anlamlı bir ilişkinin varlığı tespit edilmiş olup, bu ilişki negatiftir. Yani yenilenebilir enerji tüketiminde meydana gelen artışlar (düşüşler) ekonomik büyümeyi azaltmaktadır (arttırmaktadır).
Özet (Çeviri)
One of the main goals of the countries in the economy is economic growth. In order to achieve this, it is necessary to increase the production of goods and services. The increase in the production of goods and services can only be achieved by using more energy. Renewable energy sources, which are less harmful to nature comparing to fossil fuels, constitute an important alternative for countries such as Turkey which has limited fossil resources and therefore dependent on foreign energy countries. However, the initial installation costs of the energy generating plants by using these resources with contemporary technologies are still quite high. In this study, it is investigated in the case of Turkey how energy consumption by using renewable energy sources with high initial installation costs affects the country's economic growth. In accordance with this purpose, between 1990 and 2016, Turkey's annual real gross domestic product (RGDP) data, and renewable energy consumption data were analyzed using the ARDL (Autoregressive Distributed Lag Model) method. In conclusion, the presence of a significant relationship between economic growth and renewable energy has been detected in the case of Turkey; this relationship is negative. In other words, the increase (decreases) in renewable energy consumption decreases (increases) economic growth.