Yeşil ekonomi ile sürdürülebilir büyüme: Türkiye örneği
Green economy with sustainable growth: The case of Turkey
  1. Tez No: 514300
  2. Yazar: EBRU ÖZLEM DİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tezin amacı, son dönemlerde hızla yükselmekte olan“yeşil ekonomi”ye doğru dönüşümün Türkiye'deki uzun dönemli seyrinin gayri safi yurt içi hasıla üzerindeki etkisini analiz etmektir. Özellikle, 1980'li yıllardan itibaren Dünya'da hızla artan nüfus, üretim üzerinde baskısını artırmıştır. Üretim üzerinde artan baskı ve hızla artan üretim ise beraberinde daha hızlı bir tüketim eğiliminin oluşmasına sebep olmuştur. Bu iki eğilimin doğal bir sonucu olarak, çevre ve ekolojik düzen üzerinde zarar verici sonuçlar da ortaya çıkmaya başlamıştır. Çevrenin ve ekolojik düzenin korunmasına yönelik olarak ortaya çıkan“yeşil ekonomi”yaklaşımı ise giderek daha yaygın hale gelmeye başlamıştır. Bu anlamda, ulusal ve uluslararası düzeyde belirli politikalar üretilmeye başlanmış ve uygulamaları hayata geçirilmiştir. Türkiye için 1980 ve 2016 yılları arasını kapsayan yenilenebilir enerji üretimi ve enerji tüketimine ek olarak katı atık ve atık su verileri de dahil edilerek yeşil ekonomi ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu sonuçlar ışığında, kullanılan veriler ile ilgili olarak uygulanan politikaların uzun dönemde yeşil ekonomi ve büyüme arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to analyze the effect of green economy on gross domestic product in Turkey between 1980 and 2016. In particular, the rapidly increasing population of the world since the 1980s has increased the pressure on production. Increased pressure on production and increased production have led to a faster consumption trend. As a natural consequence of these two trends, harmful consequences also began to emerge on the environment and ecological order. The“green economy”approach, which emerged towards the protection of the environment and ecological order, is becoming increasingly common. In this sense, certain policies at national and international level have begun to be produced and their practices have been misunderstood covering the years 2016 to 1980. In addition, the relationship between economic growth and green economy with the inclusion of solid waste and waste water data for Turkey. It has been observed that policies applied in relation to the data used have a significant and positive relation between green economy and growth in the long run.