Yenilenebilir enerji ve ekonomik büyümeye etkisi:Türkiye örneği
Renewable energy- effect on economic growth:evidence from Turkey
  1. Tez No: 491455
  2. Yazar: KEMALETTİN TANRISEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAATÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Enerji, günümüzde ülkelerin sosyal ve ekonomik olarak gelişmesine etki eden önemli faktörlerdendir. Son yıllarda sınırlı olan enerji kaynakları yerine devamlılığı olan enerji kaynakları tercih edilmeye başlanmıştır. Ayrıca çevreye vermiş olduğu zararların çok düşük olması yenilenebilir enerji kaynaklarının önemini artmıştır. Bu çalışmanın birinci bölümünde enerji kaynakları açıklanmıştır. Fosil kaynaklı enerji ve yenilenebilir enerji türlerinin dünya ve Türkiye kullanımı incelenmiştir. İkinci bölümde büyüme teorileri hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde teorik literatür çalışması ve ampirik uygulama yapılmıştır. 1996-2017 yıllarına ait veriler kullanılarak Türkiye'nin yenilenebilir enerji tüketimi ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkileri incelenmiştir. Yapılan ekonometrik çalışmalar sonucunda Türkiye'de yenilenebilir enerji tüketimi ile ekonomik büyüme arasında uzun dönemli bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the important factor affecting the social and economic development of countries in nowadays. In recent years, instead of limited energy sources, sustainable energy sources have begun to be preferred. In addition, the fact that the damage to the environment is very low has increased the importance of renewable energy sources. In the first part of this work, energy sources are explained. Turkey and the world the use of fossil-based energy and renewable forms of energy were examined. In the second part, information on growth theories is given. In the third part, the theoretical literature study and empirical application were made. By using the data of the years 1996-2017 with Turkey's renewable energy consumption in the relationship between economic growth were examined. As a result of the econometric studies in Turkey could not find a long-term relationship between renewable energy consumption and economic growth.