Adliyede çalışan personelin iş stresi, tükenmişlik ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
İnvestigation of the relationships between job stress, burnout and depression levels of staff working in courthouse
- Tez No: 543254
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT SÜTÇİGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Psikoloji, Public Administration, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada adliyede çalışan personelin iş stresi, tükenmişlik ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişkiler ve bu değişkenlerin sosyo-demografik özelliklerle olan ilişkilerinin anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu Gaziantep Adliyesi'nde çalışan 270 personel oluşturmuştur. Araştırma verileri Sosyo-Demografik Form, İş Stresi Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği Türkçe uyarlamaları kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde Pearson Çarpım Moment Korelasyon Analizi, bağımsız gruplar t testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis ve Anova testleri kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre depresyon ile tükenmişlik puanları ve iş stresi ile tükenmişlik düzeyleri arasında orta düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Bu değişkenlerin sosyo-demeografik verilerle olan ilişkilerine bakıldığında depresyon ve adliyede çalışan meslek grupları arasında, tükenmişlik ve cinsiyet arasında, tükenmişlik ve adliyede çalışılan birim arasında ve son olarak iş stresi ve adliyede görev yapılan birim arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigate the corrolation between the work stress, burnout snydrome and depression levels of courthouse personel while investigating these variables if show suggestive reletionship with socio-demographic features. The sample group of this study is formed by 270 people who are employed by Gaziantep Courthouse. Study data was collected by Socio-demographic Form, Work Strees Inventory, Turkish translation of Beck Depression inventory and Maslah Burnout Inventory. Analysising the data Pearson Corrolation Analysis, independant sample group T test, Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis and Anova tests were practiced. According to the analysis, there are a mid-level positive meanings were determined between depression with burn out points and work stress with burn out levels. Analysing the variables while looking into the corrolation between the variables and socio-demographic data; there were statistical differences were found between depression and occupational groups working in courthouse, burnout and gender, burnout and departments of courthouses and finally between work stress and the departmen of courhouses.