Rem uykusu davranış bozukluğu ile depresyon ve kaygı arasındaki ilişki
Relationship between depression and anxiety with rem sleep behavior disorder
- Tez No: 543255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ITIR TARI CÖMERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın yapılış amacı REM uykusu davranış bozukluğu olan bireylerin depresyon ve kaygı bozukluklarına yakalanma riskinin ortaya çıkarılması ve aradaki ilişkinin belirlenmesidir. Bağırma, konuşma veya kendisini veya yatak arkadaşını yaralayabilecek fiziksel hareketlerin eşlik ettiği uykudan uyanma araları REM uykusu davranış bozukluğu olarak tanımlanmaktadır. Çalışmanın etik kurul izni T.C. İstanbul Arel Üniversitesinden alınmıştır. Çalışmanın analizlerinin yapıldığı örneklemine, İstanbul ilinden T.C. Sağlık Bakanlığı Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinden 47 kişi, T.C. Sağlık Bakanlığı Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesinden 39 kişi, T.C. Sağlık Bakanlığı Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesinden 28 kişi, toplamda 114 kişi alınmıştır. Kontrol grubu olarak da rastgele seçilmiş 108 kişi çalışmaya katılmıştır. Katılımcıların REM uykusu davranış bozukluğunun“düşük”düzeyde olduğu söylenebilir (13-0=13/3=4,33; 0-4,33: düşük; 4,34-8,66: orta; 8,67-13,00: yüksek).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the risk of depression and anxiety disorders in individuals with REM sleep behavior disorder and to determine the relationship between them. Intermittent awakening from sleep to sleep or accompanied by physical movements that could injure itself is defined as REM sleep behavior disorder. Ethical committee approval of the study taken from T.C. Istanbul Arel University. The sample of the study was analyzed by 47 people from T.C. Ministry of Health Süreyyapaşa Chest Diseases and Chest Surgery Training and Research Hospital, 39 people from T.C. Ministry of Health Sultan Abdul Hamid Khan Training and Research Hospital, 28 people from the T.C. Ministry of Health, Okmeydanı Training and Research Hospital were included in the study. Total of 108 data randomly selected were included in the study as control group. It can be said that the REM sleep behavior disorder was low (13-0=13/3=4,33; 0-4,33: low; 4,34-8,66: intermediate; 8,67-13,00: high).