Essays on network theory and applications
Ağ teorisi ve uygulamaları üzerine denemeler
  1. Tez No: 543268
  2. Yazar: HÜSEYİN İKİZLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışması, ağ teorisini merkez alan üç makaleden oluşmaktadır. İlk makalede, çok etnikli toplumlarda, aynı türlülüğün uyumluluk ile siyasi bölünmeleri etnik kesimler boyunca nasıl şekillendirebileceğini göstermek için ağ modeli kullanılmıştır. Belirleyici faktörün, sadece bireylerin kendilerine benzer kişilerle olan bağlantı sayısından kaynaklanmadığını, karşı türden bireylerle bağlantısı olmayan monoton bireylerin varlığının da olduğu görülmüştür. Monoton bireyin olmadığı durumda, homojenlik seviyesi sınırsız olsa dahi, etnik bölünmeler önlenebilmektedir. Birkaç monoton bireyin varlığı zorunlu olarak nadiren bütünleşmiş bir toplumu etnik hatlar boyunca bölmektedir. İkinci makale, serbest iş ağı oluşturma oyununun hem teorik hem de ampirik olarak (güçlü) Nash dengelerini incelemektedir. Makalede tasarlanan ağ oluşturma oyununda ülkeler herhangi bir ülke grubu arasında kurulan ağ yapısını seçmektedir. Her ülkenin faydası, ülkeye özgü bir absorbe oranı ve net işgücü akışı eşik seviyesi ile belirlenmektedir. Belirli varsayımlar altında tüm kararlı ve optimal mobilite ağları teorik olarak karakterize edilmiştir. Ampirik analizde ise, AB ve EFTA üye ülkelerine odaklanılmıştır. Bazı ülkelerin, modele göre büyük hareketlilik ağında maksimum zarara uğradıkları gözlenmiştir. Bu ülkelerin, göç kotalarının yeniden oluşturulmasının referandum yoluyla onaylandığı ülkeler olduğu görülmüştür. Üçüncü makalede, Myerson (1991)'dan kaynaklanan normal bir ağ oluşumu oyununu incelemekteyiz. Tüm oyuncular aynı anda oluşturmak istedikleri bağlantıları duyururlar. Bir bağlantı ancak ve ancak onun oluşumu için karşılıklı rıza varsa oluşturulur. Boş ağ her zaman bu oyunun Nash dengesidir. Deneme mükemmel olarak adlandırdığımız Nash dengelerinin iyileştirilmesini tanımlarız. Saf bir strateji denemesiyle desteklenebilen ağlar kümesinin mükemmel dengeyi desteklediğini, bağlantıya duyarlı ödeme fonksiyonuna sahip oyunlar için ikili-Nash denge ağları kümesine denk geldiğini gösterdik.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three essays centering on network theory. In the first essay, we use a network model to show how homophily, conjoined with conformity, may shape political divisions along ethnic lines in multi-ethnic societies. We find that the decisive factor is not simply the degree of homophily but the presence of monotone agents, who are only connected with their own types. When there is no monotone agent, even if the level of homophily is unbounded, ethnic divisions can be avoided. The presence of a few monotone agents necessarily divides a sparsely integrated society along ethnic lines. The second essay examines both theoretically and empirically (strong) Nash equilibrium of the free labor mobility network formation game. First, we design a network formation game in which each country's action is a choice of a mobility network between a subset of countries. The utility of each country is determined by a country specific threshold level of absorption ratio and net labor flows. We theoretically characterize all stable and optimal mobility networks under specific assumptions. In our empirical analysis, we focus on EU and EFTA member countries. We observe that some specific countries incur the maximum loss in the grand mobility network according to our model. These countries turnout to be the ones in which reintroduction of quotas on migration is approved via referendum. In the third essay, we examine a normal form game of network formation due to Myerson (1991). All players simultaneously announce the links they wish to form. A link is created if and only if there is mutual consent for its formation. The empty network is always a Nash equilibrium of this game. We define a refinement of Nash equilibria that we call trial perfect. We show that the set of networks which can be supported by a pure strategy trial perfect equilibrium coincides with the set of pairwise-Nash equilibrium networks, for games with link-responsive payoff functions.