İsveç ve Türkiye'deki sakat LGBTİ+ bireylerin haklardan faydalanma konusunda deneyim ortaklık ve farklılıklarının karşılaştırmalı incelemesi
A comparative analysis of the experiences of LGBTİ+ activists with disabilities in Turkey and sweden in terms of enjoyment of the rights
- Tez No: 543267
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA İREM ÇAKIRCA, PROF. DR. SİBEL YARDIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Araştırmada, Türkiye ve İsveç'teki sakat LGBTİ+ aktivistlerin temel insan haklarından faydalanma konusundaki deneyim ortaklıkları ve farklılıkları ortaya konmaya çalışılmış, böylelikle bu kişilerin kendi ülkelerinin sakatlık ve cinsel yönelim politikaları hakkındaki görüşlerine başvurarak bu politikaların uluslararası normlar ve standartlar ile uyumlulukları da gözetilerek yeterliliği ve kapsayıcılığı incelenmiştir. Araştırma, iki ülkenin gelişmişlik düzeyleri farklılık gösterse de, sakat LGBTİ+ bireylerin hakları söz konusu olduğunda iki devletin bu kişilerin haklarını korumada yetersiz kaldığı, hatta sakatlık ve cinsel yönelim konuları farklı çerçevede değerlendirildiği için bu bireylerin görünmezliğe mahkûm edildiği ve grup haklarını korumaya yönelik düzenlemelerinde iki devletin keşisimsellik anlayışından önemli ölçüde yoksun olduklarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to reveal the overlaps and contradictions between the experiences of LGBTI+ activists with disabilities in Turkey and Sweden in terms of enjoyment of their fundamental rights, by dwelling upon the comments of the participants it also analyzes the efficacy and comprehensiveness of two countries' policies regarding the issues of sexual orientation and disability, with a special focus on their compatibility with the international norms and standards. The research concludes that although two particular countries differ from each other in terms of level of development, they both lack the intersectional perspective to fully secure the rights of LGBTI+ people with disabilities, rather tend to categorize them under either disability or LGBTI+ policy, and fail to notice combination of both which simply subjugate them to invisibility in their respective society.