Okul öncesi eğitim öğretmenlerinin müzik merkezi düzenleme durumları ile müzik etkinliklerine ilişkin görüşleri
Preschool teachers' perceptions towards the arrangement status of music center and music activities
- Tez No: 543286
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM MELEK ERBİL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Okul öncesi dönem, çocukların müziğe olan ilgisini arttırmak ve müzik yeteneğini ortaya çıkarmak için en iyi fırsattır. Çocuğun müziğe olan ilgisini arttırmak için hem okul öncesi eğitim kurumu hem de okul öncesi öğretmenine bu konuda önemli görevler düşmektedir. Bu nedenle okul öncesi eğitim öğretmenlerinin görüşlerinin alınması ve sınıflarında bulunan merkezlerin düzenlenme durumlarının incelenmesi önemli görülmüştür. Okul öncesi eğitim öğretmenlerinin müzik merkezi düzenleme durumları ile müzik etkinliklerine ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilen bu çalışmada nitel yöntem kullanılmıştır. Çalışmaya anaokullarında görev yapan 26 öğretmen katılmıştır. Öğretmenlerin görüşleri yarı yapılandırılmış görüşme yoluyla; sınıflarında yer alan müzik merkezleri 'Müzik Merkezi Kontrol Listesi' kullanılarak incelenmiştir. Veriler betimsel analiz yöntemi ile çözümlenmiştir. Araştırma sonuçlarında öğretmenlerin büyük çoğunluğu müzik etkinliklerini önemli ve gerekli gördükleri, eğitim sürecini ve çocukların gelişim alanlarını desteklediğini düşünmektedirler. Öğretmenler müzik merkezini düzenlerken materyalleri kısıtlamamaya ve merkezin dikkat ve ilgi çekici olmasına özen göstermektedirler. Müzik etkinliklerinin daha etkili bir şekilde uygulanması için sınıflarda materyal zenginliğine ve öğretmenlerin enstrüman çalmalarına önem verdikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Preschool is the best period for having an opportunity to increase children's response to music and reveal their musical talent. In order to increase the interest of the child's in music, both pre-school and pre-school teachers have important responsibilities in this subject. Therefore, in this study, it is considered important to take the opinions of preschool teachers about music activities and to examine the status of the music centers in the class. The qualitative method was used in order to determine the opinions of the preschool teachers about music center arrangement status and music activities. 26 teachers who work in kindergartens participated in the study. Teachers' views through semi-structured interviews; the music centers in the classes were examined using 'Music Center Checklist'. The data were analyzed with descriptive analysis method. In the research results showed that the majority of teachers think that music activities are important and necessary, they support that with the music education process and the development areas of children. Teachers pay attention not to restrict the materials while organizing the music center and to make the center remarkable and interesting. It was concluded that the importance of material wealth in classrooms and the teachers may play music instruments was more important for more effective application of music activities.