Okul öncesi eğitim sınıflarında öğrenme merkezlerinin kullanımı; öğretmen görüşleri, merkezlerin özellikleri ve güncellenme durumları
The use of learning centers in pre-school classrooms; teacher opinions, characteristics of centers and update status
- Tez No: 817398
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ AKŞİN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Okul öncesi eğitim sınıflarında yer alan öğrenme merkezlerinin özellikleri, merkezlerin kullanımına ilişkin öğretmen görüşleri ile öğrenme merkezlerinin zamana bağlı değişiminin değerlendirilmesi araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Bu amaca uygun olarak nicel yöntemle modellenen araştırmada tekil tarama modeli ile kesit alma yaklaşımından faydalanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu oluşturan okul öncesi eğitim sınıfları tesadüfi olarak belirlenen kurum ve sınıflar arasından araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden toplam 15 okul ve 29 sınıftan oluşmaktadır. Sınıflarda yapılan incelemeler sonucunda araştırmaya katılan sınıfların tamamında öğrenme merkezi olduğu, sınıfların çoğunluğunda blok, kitap, fen, dramatik-oyun, sanat ve müzik merkezinin bulunduğu; kum ve su masası ile geçici öğrenme merkezi olan sınıf sayısının az olduğu; öğrenme merkezlerinin her gün ve genellikle 30 ile 60 dk arasında kullanıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin öğrenme merkezlerine ilişkin görüşlerini belirttikleri ankette çocuk ve program bağlamındaki soruların geneline katıldıkları; öğretmen açısından ele alınan maddelerin çoğunluğuna da nispeten katıldıkları görülmektedir. Araştırmada yaklaşık 2 ay süresince çekilen öğrenme merkezleri fotoğraflarından elde edilen sonuçlara göre 8 haftalık süreçte 5 zamanda izleme yapılmış ve yalnızca 6 sınıfta dinamik olarak merkezlerde düzenleme yapıldığı, 8 sınıfta herhangi bir değişimin yaşanmadığı; kalan 15 sınıfta ise kısmen küçük değişimler olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular tartışılarak çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the characteristics of learning centers in pre-school education classes, teachers' opinions on the use of centers and the change of learning centers over time. In accordance with this purpose, in the research modeled with quantitative method, single survey model and cross-sectional approach were used. The study group of the research consists of a total of 15 schools and 29 classrooms that voluntarily accepted to participate in the research among the randomly selected institutions and classrooms. As a result of the examinations conducted in the classrooms, it was concluded that all of the classrooms participating in the study had learning centers, and there were block, book, science, dramatic-play, art and music centers in the majority of the classrooms; the number of classrooms with sand and water tables and temporary learning centers was low; learning centers were used every day and generally between 30 and 60 minutes. In the questionnaire in which teachers expressed their views on learning centers, it is seen that they generally agree with the questions in the context of children and curriculum and relatively agree with the majority of the items addressed from the teacher's perspective. According to the results obtained from the photographs of learning centers taken during approximately 2 months in the research, monitoring was carried out at 5 times during the 8-week period and it was concluded that only 6 classrooms were dynamically arranged in the centers, 8 classrooms did not experience any change, and the remaining 15 classrooms had partially minor changes. The findings obtained from the research were discussed and various suggestions were presented.