Hacı Pîrî Efendi'nin İntihâb-ı Şerh-i Mesnevî'si (111a-172b/inceleme-metin)
The Haci Pîrî Efendi's selected masnavi comment (111a-172b/analysis-text)
- Tez No: 680188
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL SUCU KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Mevlana Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mevlâna ve Mevlevîlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mevlâna ve Mevlevilik Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bu çalışmada 16. yüzyıl şârihlerinden Hacı Pîrî'nin Süleymaniye Kütüphanesi yazmaları arasında yer alan ve şârihin kendi hattıyla tahrir ettiği Intihâb-ı Şerh-i Mesnevî adlı mensur Mesnevî şerhinin 111a-172b varakları ele alınmıştır. Tezin giriş bölümünde Mesnevî tercüme ve şerhlerinden kısaca bahsedildikten sonra Eski Türk Edebiyatında nesir türü hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Hacı Pîrî'nin hayatı ve mezkûr eseri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde eserde ilgili varaklar arasında şerh edilen Mesnevî beyitleri ve iktibaslar üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde eserin çeviriyazılı metni verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work the pages of written Masnavi commentary 111a-172b named İntihâb-ı Şerh-i Masnavi which is written by Hacı Pîrî one of the commender of 16 th century among the writings of Süleymaniye Library are studied after mentioning Masnavi translations and commented shortly, information about prose type of Turkish literature is given. In the first section knowledge about Pîrî's life and the Works is given. In the second section Masnavi couplets and quotations are commented among the connected pages of the work are emphasized. In the third section the translated text of the work is given.