The moderating role of autonomous-related-self in the relationship between perceived psychological control and marital satisfaction
Özerk-ilişkisel-benliğin algılanan psikolojik kontrol ve evlilik doyumu arasındaki biçimleyici (Moderatör) rolü
- Tez No: 543294
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR TANYAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, algılanan ebeveyn psikolojik kontrolü ile evlilik doyumu arasındaki ilişki incelenmiş, ayrıca özerk-ilişkisel-benliğin bu ilişkiler kapsamındaki biçimleyici (moderatör) rolü araştırılmıştır. Katılımcılar 131 kadın ve 90 erkekten oluşmaktadır. Örneklem 24-59 yaş aralığında en az 1 yıl süreyle evli olan bireyleri kapsamaktadır. Katılımcılar, internet üzerinden Survey Monkey veri toplama aracı ile Evlilik Yaşam Ölçeği, Psikolojik Kontrol Ölçeği ve Özerk-İlişkisel-Benlik Ölçeklerini cevaplandırmışlardır. Araştırmanın bulgularına göre, kadınlar için, anneden algılanan psikolojik kontrol ve evlilik doyumu arasında anlamlı düzeyde bir ilişki vardır ve özerk-ilişkisel benliğin bu ilişkide moderatör rolü olduğu görülmektedir. Erkek katılıcımlar için anneden algılanan psikolojik kontrolün evlilik doyumu üzerinde etkisi görülmemiştir. Babadan algılanan psikolojik kontrol, evlilik tatmini ve özerk-ilişkisel benlik puanları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Bulgular, mevcut araştırmanın kısıtlamaları ve gelecekteki araştırmalara ilişkin çıkarımlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess the moderator role of autonomous-related-self in the relationship between perceived psychological control and marital satisfaction. It was suggested that perceived psychological control in childhood would be negatively related to marital satisfaction in adulthood and that this negative relationship would be stronger if the child's capacity for autonomy and relatedness was disrupted. The sample consisted of 131 women and 90 men, aged between 24 and 59. An online survey was employed to collect data. Participants were asked to answer some demographic questions and assess their marital satisfaction, childhood experiences of parenting and their experiences of autonomy and relatedness on Marital Life Scale, Psychological Control Scale and Autonomous-Related-Self Scale, respectively. The results indicated that there was a significant relationship between maternal psychological control and marital satisfaction for women; this relationship was not significant for men. Moreover, the autonomous-related-self moderated the relationship between maternal psychological control and marital satisfaction for women. Paternal psychological control was not found be related to marital satisfaction either for men or women. Findings were discussed and limitations of the study as well as its implications for future research were presented.