The relationship between self-construal and attachment style with mentalization capacity as a moderating variable
Ilımlaştırıcı değişken olarak zihinselleştirme kapasitesi ile benlik kurgusu ve bağlanma stilleri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 759724
  2. Yazar: ESRA AKHÜSEYİNOĞLU GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN SOHTORİK İLKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, bağlanma, benlik kurgusu ve yansıtıcı işlevsellik arasındaki ilişkiyi iki farklı Türk örnekleminde ve bir Amerikan örnekleminde incelemektir. Çalışmanın ikinci amacı ise, bu üç kavramın örneklemler arasında nasıl farklılaştığına bakmaktır. Yakın İlişkilerde Yaşam Envanteri - II (YİYE-II), Özerk İlişkili Benlik Ölçeği (ÖİB) ve Yansıtıcı İşleyiş Ölçeği (YİÖ-54) ile kısa bir demografik formdan oluşan çevrimiçi anketler gerçekleştirilmiş ve veri analizi yaşları 18 ile 26 arasında değişen toplam 538 üniversite öğrencisi ile yapılmıştır. Örneklemler arası karşılaştırma sonuçları, Türk katılımcıların bağlanma kaygısı, özerk benlik ve özerk ilişkisel benlik puanlarında, bağlanmada kaçınmasında daha yüksek puan alan Amerikalı katılımcılardan daha yüksek puan aldıklarını göstermiştir. Tüm örneklemlerde, bağlanma ve benlik kurgusu arasında anlamlı bir ilişki bulunurken, yansıtıcı işleyişin varsayılan moderatör rolü mevcut değildir. Bağlanma ve benlik kurgusu arasındaki ilişkide yansıtıcı işleyişin aracı rolünü araştırmak için Türk örneklemleriyle bir post hoc analizi yapılmıştır. Sonuçlar, yansıtıcı işleyişin bağlanma kaçınması ve özerk ilişkisel benlik arasındaki ilişkiye kısmen aracılık ederken, bağlanma kaygısı ile özerk ilişkisel benlik arasındaki bağlantıya tam aracılık ettiğini ortaya koymuştur. Böylece, güvenli bağlanmanın, kişinin kendi ihtiyaçlarını anlama ve yansıtma kapasitesi üzerinden özerklik ve ilişkisellik ihtiyaçlarının entegrasyonunu kolaylaştırdığı sonucuna varılmıştır. Tüm bulgular mevcut literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main goal of the study was to investigate the relationship between attachment, self-construal and reflective functioning within two different Turkish samples and an American sample. The second aim of the study was to look at how these three concepts differ among the three samples. Online surveys consisting of the Experiences in Close Relationships Questionnaire-Revised (ECR-R), the Autonomous-Related Self Scale (ARS) and the Reflective Functioning Questionnaire (RFQ-54) with a short demographic form were carried out and data analysis was done with a total of 538 college students whose ages ranged from 18 to 26. The cultural comparison results showed that the Turkish participants scored higher in attachment anxiety, autonomous self and autonomous relational self than the American participants who scored higher in attachment avoidance. In all samples, a significant association between attachment and self-construal was found, while the hypothesized moderator role of reflective functioning was not present. A post hoc analysis was conducted with Turkish samples to explore the mediator role of reflective functioning on the link between attachment and self-construal. The results revealed that reflective functioning partially mediated the relationship between attachment avoidance and autonomous relational self while fully mediated the link between attachment anxiety and autonomous relational self. Thus, it was concluded that secure attachment seems to facilitate the integration of autonomy and relationality needs through the ability to understand and reflect on one's own needs. All findings were discussed in view of the existing literature.