Oral beslenmeye geçen preterm bebeklerde besleyici olmayan emmenin fizyolojik özelliklere ve beslenme performansına etkisi
The effect of non-nutritional suckling on physiological properties and feeding performance in preterm infants switched to oral nutrition
- Tez No: 543315
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU GÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Gavajla beslenme sonrası oral beslenmeye geçiş aşamasında emme refleksini desteklemek ve beslenmeye hazıroluşluluğu sağlamak için emzik kullanılması önerilen bir uygulamadır. Araştırma, biberonla oral beslenmeye geçen preterm yenidoğanlarda beslenme öncesi verilen emziğin bebeklerin fizyolojik parametrelerine ve beslenme performansına etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel tasarımda planlandı. Veriler, Sağlık Bakanlığı'na bağlı eğitim ve araştırma hastanesinin Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde Ocak 2017- Temmuz 2018 tarihleri arasında yatan ve vaka seçim kriterlerine uygun 72 31. gestasyon haftası altında doğan preterm yenidoğandan elde edildi. Her iki gruptaki yenidoğanların beslenme öncesi, sırası ve sonrası kalp tepe atımı, oksijen satürasyon düzeyi ve beslenme performansları karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
The use of pacifier is recommended to support suckling reflex during transition from gavage feeding to oral feeding and ensure readiness for feeding. The study was planned in randomized controlled experimental design in order to determine the effect of the pacifier given before feeding on physiological parameters and feeding performance in preterm newborns switched to oral feeding with feeding bottle. The data was obtained from (n=72) preterm newborns born before 31st gestational week, who were admitted to Newborn Intensive Care Unit of a training and research hospital attached to Ministry of Health between January 2017-July 2018 and conformed to the case selection criteria. Peak heart rates, oxygen saturation levels and feeding performances before, during and after feeding of newborns in both groups were compared.