1908 Jön Türk devrimi ile 1911 Çin devriminin karşılıklı analizi
A comparative analysis of the 1911 Chinese revolution with 1908 Young Turk revolution
- Tez No: 543321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASİP SAYGILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
19. yüzyıl sonunda ve 20. yüzyıl başlarında bir bakış açısından, kapitalizm, emperyalizm aşamasına geçmiş, sömürgeci politikalar genel olarak güçlenmiş ve Asya'daki bazı ülkeler sömürgeler haline gelmiş ya da yarı-kolonileşmeyi derinleştirmiştir. Emperyalizm, saldırgan tutumu ve köleleştirme politikası sayesinde mevcut kuralların ve feodalizmin bastırılması ile Asya ülkelerine ve halklarına ağır bir felaket getirmiştir. Asya halkı ile emperyalist feodalizm arasındaki çelişki büyük bir faktör haline gelmiştir. Bu çelişkinin yoğunlaşması 20. yüzyılın başlarında Asya kıtasının içinden geçen anti-emperyalist ve anti-feodal devrimci fırtınaya yol açmıştır. 1908'den 1909'a kadar Osmanlı İmparatorluğu'nda gerçekleştirilmiş olan Jön Türk burjuva devrimi ve Qing İmparatorluğu'nda gerçekleştirilen 1911 Çin Devrimi bu devrimci fırtınanın temel içeriğini oluşturmuştur. Ve bu iki ülkelerde gerçekleştirilen devrimlerinin arka planları, içeriği ve sonuçlarında benzerlikleri ve farklılıkları mevcuttur. Bu çalışma esas olarak iki ülkenin devrimlerini analiz etmekte, bu devrimleri karşılaştırarak benzerlikleri ve farklılıkları ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
At the end of the 19th century and at the beginning of the 20th century from a point of view, capitalism entered the stage of imperialism, colonialist policies were generally strengthened and some countries in Asia became colonies or deepened semi-colonization. The aggression and enslavement of imperialism has brought a heavy disaster to the people of Asia with the suppression of rules and feudalism. The contradiction between the Asian people and imperialist feudalism has become a major factor. The intensification of this contradiction led to the anti-imperialist and anti-feudal revolutionary storm that passed through the Asian continent in the early 20th century. The Young Turk bourgeois revolution in the Ottoman Empire from 1908 to 1909 and the Chinese Revolution of 1911 in the Qing Empire constituted the basic content of this revolutionary storm. And there are similarities and differences in the backgrounds, content and results of the revolutions realized in these two countries. This study mainly analyzes and compares the revolutions of the two countries and, in the end, reveals the similarities and differences of these revolutions.