Kurumsal sosyal sorumluluk iletişiminde kurumsal sosyal sorumluluk raporlamasının etkinliği: Türkiye'deki şirketler üzerine bir araştırma
Effectiveness of corporate social responsibility reporting in corporate social responsibility communication: A research on companies in Turkey
  1. Tez No: 543324
  2. Yazar: BEGÜM SOYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÖZDEN ÖZDEMİR ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kurumsal sosyal sorumluluk kavramı gerek uygulama biçimleri gerek kullandığı stratejiler gerekse evrensel standartları ile günümüzde işletmeler için hayati bir konu haline gelmiştir. Aynı şekilde her ne kadar gönüllülük esasına dayalı olsa da işletmeler için paydaşlarını bilgilendirmek adına çeşitli ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde kurumsal sosyal sorumluluk raporu hazırlamakta kaçınılmaz olmuştur. Bu bağlamda kurumsal sosyal sorumluluk raporlarının işletmeler için bir iletişim aracı olduğu düşünüldüğünde, kullanılan iletişim araçları ve yöntemlerinin önemi artmaktadır. Bu tezin amacı kurumsal sosyal sorumluluk iletişimi çerçevesindeki konuları, araçları ve kullanılan yöntemleri incelemek, kurumsal sosyal sorumluluk raporlarının yayınlanmasının amacını işletmelere yararlarını tanımlamak ve Türkiye'deki şirketler üzerine bir içerik analizi yapmaktır. Bu doğrultuda Türkiye'nin büyüklük olarak ilk 500 şirketinin kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerini içeren sürdürülebilirlik raporları incelenerek içerik analizi ve tanımlayıcı istatistiksel çözümlemeler yapılmıştır. Söz konusu analizi yapabilmek için nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi yöntemi ve incelenen raporlardan elde edilen veriler üzerinde nicel araştırma analiz tekniklerinden minimum ve maksimum değerleri alma, frekans, aritmetik ortalama ve standart sapma değerlerini hesaplama işlemlerinden yararlanılmıştır. Bulgular, şirketlerin kurumsal sosyal sorumluluk kategorilerine kurumsal sosyal sorumluluk raporlarında yer verdikleri, dolayısıyla önem verdikleri, bununla birlikte şirketlerin raporlarda bu kategorilere birbirlerinden farklı düzeylerde yer vermesi bu konuda bir miktar farklı düşündüklerini, diğer bir deyişle farklı alanları farklı düzeylerde önemli gördüklerini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Corporate social responsibility has become a vital topic today for managements in terms of form of implementation, usage of strategies and global standards. Likewise, although it is based on the principle of voluntariness, it has become inevitable for managements to prepare corporate social responsibility reports on behalf of informing their shareholders as part of various national and international standards. In this context, the importance of communication tools that used and their methods gain ground when it is comprehended that corporate social responsiblity reports are a communication tool for managements. The purpose of this thesis is to exemine the topics around corporate social responsibility communications, tools and the methods used, to describe the benefits of the purpose of publishing of corporate social responsibility reports to the managements and to do a content analysis on the companies in Turkey. It has been benefited from the document review method which is a qualitative method to do this analysis and taking minimum and maximum values of quantitative research analysis techniques over data obtained from the reports examined and calculating the frequency, average, standard deviation values. The findings reveal that companies give place and importance to corporate social responsibility topics. However, they think differently in these topics because they give place to them in different grades, in other words they deem different fields significant in different grades.