Kurumsal sosyal sorumluluk kampanyalarının iletişiminde sosyal medyanın marka farkındalığına etkisi: Çocukların eğitimine yönelik projeler üzerine bir araştırma
The impact of social media on brand awareness in corporate social responsibility campaign communications: A research study on projects regarding children's education
- Tez No: 657263
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ BALTA PELTEKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Değişen ve gelişen dünya düzeninde, toplumların ve bireylerin kurumlardan beklentileri de değişmektedir. Kurumların artık sadece üretim yaparak ve karlarını maksimize etmeye çalışarak varlıklarını sürdürebilmeleri mümkün görünmemektedir. Bu noktada, kurumsal sosyal sorumluk kavramının kurumlar açısından önemi gün geçtikçe artmaktadır. Kurumların, kurumsal sosyal sorumluluk anlayışını benimsemeleri ve çeşitli kampanyaları hayata geçirmelerinin yanı sıra kampanyaların iletişimini de iyi yönetmeleri gerekir. İletişim teknolojilerindeki gelişmeler, kurumların kurumsal sosyal sorumluluk iletişimine de yansımakta ve etki etmektedir. Yaygın bir biçimde kullanılan iletişim ortamı olarak sosyal medya, kurumsal sosyal sorumluluk iletişiminde de hedef kitleye ulaşabilmek ve marka farkındalığını artırabilmek açısından oldukça önemli bir role sahiptir. Kurumsal sosyal sorumluluk kampanyalarının kurumların sürdürülebilirliklerine, marka farkındalıklarına katkıları yanında toplumsal katkılarının olduğu da genel kabul görmüş bir yaklaşımdır. Çocukların eğitimine yönelik kurumsal sosyal sorumluluk kampanyaları ise iyi yetişmiş insan kaynağının sağlayacağı katkılar nedeniyle toplumsal ve kurumsal amaçları bir araya getirmektedir. Bu bakış açısından hareketle, bu çalışmada, çocukların eğitimine yönelik kurumsal sosyal sorumluluk kampanyaları ele alınarak, bu kampanyaların iletişiminde sosyal medya kullanımının marka farkındalığı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, çocukların eğitimine yönelik kurumsal sosyal sorumluluk kampanyalarının iletişiminde sosyal medyanın marka farkındalığına olumlu yönde etki ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Expectations of the society and the individuals change with the changing and developing world order. It appears unlikely for enterprises to survive merely via production and maximization of profit. At this point, the concept of corporate social responsibility gains more importance with each day. In addition to the adoption of the understanding of corporate social responsibility and the execution of various campaigns by enterprises, they must also be managing the campaign communications very well. Advances in communication technologies are reflected onto corporate social responsibility communications and affect them. As a commonly used communication setting, social media plays a key role in reaching target audiences and increasing brand awareness in corporate social responsibility communications. It is a widely accepted approach that corporate social responsibility campaigns provide social contributions besides those towards the sustainability and brand awareness of enterprises. Corporate social responsibility campaigns regarding children's education, on the other hand, merge social and corporate objectives, for they would contribute to well-educated human resources. From this perspective, this study focuses on corporate social responsibility campaigns for children's education and examine the use of social media in the communication endeavors of these campaigns with respect to their influences on brand awareness. The study concludes that using social media in corporate social responsibility campaigns for children's education has a positive influence on brand awareness.