Kars ili'ndeki özel okullarda ortaokul öğrencilerinin kullandığı İngilizce kelime öğrenme stratejilerinin incelenmesi
Investigation of English vocabulary learning strategies of secondary school students in private schools in Kars province
- Tez No: 543329
- Danışmanlar: PROF. DR. GENCER ELKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'nin Kars İli'ndeki özel okullarda ortaokul öğrencilerinin İngilizce öğrenirken kullandığı kelime öğrenim stratejilerini ortaya çıkarmaktır. Bu çalışmada öğrencilerin kullandıkları kelime öğrenme stratejilerinin; cinsiyete, sınıfa, okula, İngilizce dersine karşı tutuma ve ailede İngilizce bilen birinin var olup olmadığına göre değişip değişmediği incelenmiştir. Araştırma 2018-2019 eğitim-öğretim yılı birinci dönemde, Kars ve Kafkas Üniversitesi Kalkınma Vakfı Özel İlkokulu-Ortaokulu (KAKÜV), Çözüm Akademi Ortaokulu, Bahçeşehir Koleji ve Çelik Başarı Koleji'nde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 153 6. sınıf, 173 7. sınıf, 140 8. sınıf olmak üzere 4 özel okuldaki toplam 466 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan öğrencilerin 242'si erkek, 224'ü ise kızdır. Araştırmada ölçme araçları olarak, 5 maddeden oluşan“Demografik Anket”ve Kocaman (2014) tarafından geliştirilen, 32 maddeden oluşan“Yabancı Dilde Kelime Öğrenme Stratejileri Ölçeği”kullanılmıştır. Sonuçlara göre kelime öğrenim stratejileri kullanımı cinsiyete, sınıfa, okula, İngilizce dersine karşı tutuma ve ailede İngilizce bilen birinin var olup olmadığına göre anlamlı olarak değişmektedir. Strateji kullanım sıklığının kız öğrencilerde erkek öğrencilere göre daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Sonuçlara göre öğrencilerin en sık kullandığı kelime edinim stratejileri hafıza, duyuşsal ve sosyal stratejiler, en az kullandıkları ise telafi, bilişsel ve üstbilişsel stratejilerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the vocabulary learning strategies of secondary school students in Kars Province in Turkey. In this study care is shown to determine if there is strategy differences according to students' gender, school, grade, attitude towards English lesson and the situation of their parents' English language knowledge. This research was conducted at Kars ve Kafkas Üniversitesi Kalkınma Vakfı Secondary School (KAKÜV), Çözüm Akademi School, Bahçeşehir College and Çelik Başarı College, during the first term of the 2018-2019 academic year. Sample of the research is formed by 153 6th grade, 173 7th grade and 140 8th grade students in total 466 at 4 private schools. The participants of the study are 242 male and 224 female students.“Demographic Questionnaire”consisting of 5 items and“Scale for Vocabulary Learning Strategies in Foreign Languages”consisting of 32 items that was developed by Kocaman (2014) were used as scales in the research. The results indicated that there are significant differences based on students's gender, grade, school, attitude towards English lesson and their parents' English language knowledge. It was determined that the female students use vocabulary learning strategies more frequent than male students. It was found that students use mostly memory, affective and social strategies but compensation, cognitive and metacognitive strategies are used at a low level.