7-8 yaşlarındaki çocukların katıldıkları farklı sporsal aktivitelerin motor gelişimlerine etkisi
The effect of different sporsal activities on motor development of 7-8 years old children
  1. Tez No: 543330
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÇAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırma, 7 ila 8 yaşlarındaki erkek ve kız çocuklarının farklı spor dallarının motor gelişimi üzerindeki etkileri ile ilgilidir. Bu yaş grubundaki çocuklar boy ve kilo geliştirmeye devam ediyor. Motor gelişimi üzerindeki etkiyi araştırmak için egzersiz yapıldı. Bu araştırmaya 30 kişi (15 kadın ve 15 erkek) gönüllü olarak katıldı. Denekler 3 ay boyunca haftada 3 gün egzersiz yaptırıldı. Egzersiz öncesi ve sonrası ağırlık, boy, düşey atlayış, 20 metre hızlanma, uzun atlama, sağlık topu atma ve oturma pozisyonu, esneklik ve aerobik güç testleri uygulandı. Bulguların istatistiksel değerlendirilmesi SPSS 21.0 bilgisayar paket programı ile hesaplandı. Bütün parametrelerin aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları hesaplandı. Bulgulara bakıldığında kadın katılımcıların vücut ağırlığı parametreleri ve erkek katılımcıların vücut ağırlığı ve 20 metre sürat parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0,01).
Özet (Çeviri)
This research is about the effects of different sports branches in 7 to 8 years of male and female children on motor development. Children in this age group continue to develop height and weight. Exercise was made to investigate the effect on motor development. 30 people (15 womenand 15 men) participated as volunteers.Subjectsused 3 days a weekfor 3 months.Weight, height, vertica ljump, 20 meter acceleration, long jump, health ball throw and sitting position, flexibility and aerobic power tests were performed before and after exercise. The statistical evaluation of the findings was calculated by SPSS 21.0computer package program.Arithmetic average sand Standard deviations of all parameters were calculated.