Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin hayvansal ürün taleplerinin incelenmesi
The factors affecting animal product consumption of Selcuk University Faculty of Health Sciences Students
- Tez No: 543332
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN GÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, İşletme, Veterinary Medicine, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvancılık İşletme Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmada, Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğrencilerinin hayvansal ürün taleplerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma materyalini, Sağılık Bilimleri fakültesinde öğretim gören öğrencilerden tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlenen 374 denekle yüz yüze görüşme yöntemi ile elde edilen anket verileri oluşturmuştur. İncelenen özellikler ile Medyan (Minimum-Maksimum) yüzde ve frekans değerleri kullanılmıştır. Kategorik veriler Fisher's Exact Test ve Ki Kare testi ile analiz edilmiştir. Çalışmada yaş ortalamaları 20,89 olan deneklerin % 25'5'inin ailesiyle birlikte, % 63,1'i ise öğrenci yurtlarında kaldıkları belirlenmiştir. Çalışmada öğrencilerin %49,9'unun aylık gıda için 401-600 TL harcadıkları tespit edilmiştir. Çalışmada öğrencilerin %31,2'lik bir oran ile gıdalara 100-149 TL harcadıkları tespit edilmiştir. Çalışmada öğrencilerin % 30,2'si aylık 501-1000 gr arasında sığır eti tükettiklerini, aynı miktar tavuk eti tüketenlerin oranı ise %42,5 olarak bulunmuştur. Çalışmada 500 gr-1000 gr arasında balık tüketmeyenlerin oranı %32,9 olarak belirlenmiştir. Oransal olarak içme sütü tüketenlerin en yoğun olduğu yüzdelik dilimin tüketim miktarı aylık 1-2 litre arasında belirlenmiştir. 501-1000 gr arasında aylık peynir tüketenlerin oranı %42,8 olarak tespit edilmiştir. İncelenen öğrencilerin aylık bireysel yumurta tüketimleri 6-10 adet arasında olanların oranı %22,3 olarak belirlenmiştir. Çalışmada öğrencilerin %57,7'si hayvansal ürünlerin fiyatlarının genel olarak yüksek olduğunu düşündüklerini bildirmişleridir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to analyze the factors affecting the animal product consumption of Selcuk University Faculty of Health Sciences Students. The research material consisted of the questionnaire obtained by face-to-face interviews with 374 subjects determined by stratified sampling method from students where is studying in Faculty of Health Sciences. The median percentage (Minimum-Maximum) and frequency values were used with the properties examined. Categorical data were analyzed by Fisher's Exact Test and Chi-Square Test. In the study, it was determined that 25.5% of the subjects with an average age of 20.89 were staying with their family and 63.1% of them were staying in dormitories. It was found that 49.9% of the students spent 401-600 TL for food per month. In the study, it was found that the students spent 100-149 TL on food with a rate of 31.2%. In the study, 30.2% of the students consumed 501-1000 grams of beef per month and the percentage of those who consumed the same amount of chicken was 42.5%. In the study, the rate of those who did not consume any fish was determined as 32.9%. The consumption rate of the percentage of the most intense consumption of drinking milk is determined as 1-2 liters per month. The percentage of those consuming 501-1000 grams of cheese per month was found to be 42.8%. The percentage of the students whose monthly consumption is between 6-10 is determined as 22.3%. In the study, 57.7% of the students stated that they think that the prices of animal products are generally high.