Sağlık personellerinin sorumlulukları ve tıbbi hataların kurumsal itibar üzerindeki etkileri
Responsibilities of healthcare staff and effects of malpractice on corporate reputation
  1. Tez No: 543354
  2. Yazar: CEMALETTİN ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Tıbbi hatalar; sadece çalışanı ve mağduru etkilememektedir. Hatanın yapıldığı kurum da başta güven olmak üzere birçok sosyal kayba uğramaktadır. Bu kayıplardan biri de kurum itibarıdır. Kurum itibarı kolay tesis edilen bir olgu olmayıp, uzun ve meşakkatli bir çabadan sonra elde edilebilmektedir. Elde edilen bu itibar, süreklileşen hatalar nedeniyle zamanla kaybolabilmekte, bazen de kurumların kapanmasına bile neden olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı; kurumsal itibarın sağlık hizmetlerindeki önemini irdelemektir. Sağlık çalışanları tıbbi girişimler sırasında bazı hatalar yapabilmektedirler. Bu hatalar genellikle dikkatsizlik, acemilik ya da önemsememeden kaynaklanabilmektedir. İş yükünün ağırlığı, stres ve uzun çalışma süreleri, tıbbi hataların meydana gelmesindeki en büyük etkenlerdir. Tıbbı hatalar nedeniyle hem personel hem de kurum zarar görebilmektedir. Bu nedenle sağlık profesyonellerinin tıbbi hataları kurum itibarı açısından önemli bir konudur. Çalışma literatür taraması sonucu elde edilen bilgilerin derlenmesinden oluşmaktadır. Çalışmada; tıbbi hataların daha çok çalışanların yaptığı hatalardan kaynaklandığı öne sürülse de çalışma koşullarının ve kurum tarafından sağlanan ve sağlık personelleri tarafından kullanılan araç, gereç, tıbbi malzeme vb. malzemelerden de kaynaklanabildiği ve öncelikle çalışma koşullarının düzeltilmesi gerekliliğinin ön plana çıkarılması sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Health workers are making some malpractice during medical interventions. The malpractices are often occurred by carelessness, inexperience, or ignorance. The burden of overwork, stress and long working hours are also the major factors in the occurrence of malpractice. Malpractices; it does not only affect the employee and the patients but also The institution, where the malpractice was occurred, loses so much social values such as trust. One of these losts is institution reputation. The reputation of the institution is not easily established besides it can be obtained after a long and difficult period. This reputation can be lost over time due to continuing medical faults and sometimes it can even cause closure of institutions The reputation of institutions is not independent of employees moreover the greatest contribution to the establish of corporate reputation is provided by employees. For this reason, the contributions of employees to the institution should not be ignored. The study consists of a compile of information obtained from literature review. In the first part of the study; the responsibilities of healthcare professionals related to their profession have been mentioned. In the second part, the concept of malpractice has been mentioned and its reasons and results have been examined. In the third part; the concept of reputation has been examined and evaluated aspect of conceptual framework. And, the concept of institutional reputation and the concept of reputation in health services have been mentioned.