Küresel bir sorun olarak yaşlanma: Türkiye ve İngiltere politikalarının karşılaştırmalı bir analizi
Aging as a global issue: A comparative analysis of Turkey's and the UK's policies
  1. Tez No: 543373
  2. Yazar: İHSAN ESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİR AKYEŞİLMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Demografi, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Demography, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu tezin ana amacı, günümüzde küresel bir sorun olarak ortaya çıkan yaşlanmaya yönelik Türkiye ve Birleşik Krallık'ta yaşlı refahı politikalarının karşılaştırmalı bir analizinin yapılmasıdır. Ayrıca, Türkiye'de yaşlı bakım ve destek hizmetlerinin mevcut hali ve geleceği ile nasıl bir örgütlenmenin yapılmasına ihtiyaç duyulduğu hususlarında öneri ve değerlendirmelerde bulunulmaktadır. Ayrıca, Türkiye için ideal yaşlı bakım modeline dair değerlendirmelerde bulunulmuştur. Çalışmada literatür taraması yapılırken tümevarım yöntemi izlenmiştir. Öncelikle yaşlılığa yönelik bilgiler kapsamında; yaş, yaşlılık kavramları tanımlanmış ve yaşlı nüfusa dair güncel istatistikler sunulmuştur. Böylece yaşlı nüfusun taşıdığı öneme vurgu yapılmış ve yaşlıların yaşadığı sorunlar incelenmiştir. Türkiye'de ve İngiltere'de yaşlı bakım modellerinin alt başlıkları olarak; iki ülkenin yönetim yapısı ve sosyal devlet anlayışı, yaşlı bakım hizmetlerinin tarihsel gelişimi, günümüzdeki hizmet sunucuları ve mevcut sistemde yaşanan sorunlar ele alınmıştır. Değişen sosyal politikaların, yaşlı bakım politikalarının şekillenmesinde taşıdığı önem, yaşlılık politikasının temel bileşenleri, refah devleti, sosyal güvenlik ve sosyal yardım konuları literatür bilgileri doğrultusunda tartışılmıştır. Böylece, çalışmanın en önemli hedeflerinden olan Türkiye ve İngiltere'de yaşlanmaya dönük politikaların karşılaştırılarak Türkiye'ye özgü bir modelin temel özellikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın sonunda, Türkiye'de yaşlılık konusuna ilişkin belli başlı bir takım çalışmalar özetlenmiş, yaşlı bakımı konusunda artılması gereken önemli adımlar (sürekli bakım sigortası ve yeni hizmet modelleri v.b.) irdelenmiştir. Nihayetinde Türkiye'de yaşlı nüfusun tehdit olarak algılanmasının önüne geçilerek bunun nasıl fırsata dönüştürüleceğine yönelik politika önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to perform a comparative analysis of welfare policies regarding aging, as an emerging global problem, between the United Kingdom and Turkey. In addition, analyses and assessments regarding the existing situation and future of elderly care and support policies in Turkey and regarding the organisational needs for these policies are being done. Additionally, the ideal model for elderly care in Turkey is being discussed. The study has followed an induction method while making the literature review. Initially, in the context of the literature regarding aging, the concepts of age, old age and aging are being defined, and the current statistical data was being presented regarding the elderly population. By this way, the importance of the elderly population is being emphasized and the problems experiences by the elderly are being examined. While the elderly care models of the Turkey and the UK is being compared, the administrative structure of the two countries, the concept of welfare state, the historical development of elderly care services, current service providers and the problems experienced in the current systems are being discussed and being compared. The importance of changing social policies in shaping the elderly care policies are being discussed in the light of the literature, by specifically focusing on the main components of the elderly policies, the welfare state, social security and social assistance. Thus, as one of the main goals of this study, the basic features of an elderly care policy which is specific to Turkey has been attempted to be identified by comparing the policies for elderly in Turkey and in the UK. At the end of the research, a number of major studies regarding old-age policies in Turkey are being summarized and the important steps required to be taken in elderly care are being discussed (such as continuous care insurance and new service models). Finally, new policy proposals are being presented for avoiding the elderly population to be perceived as a threat but for transforming it into an opportunity.