Anadolu pazar sisteminde alıcı ve satıcı ilişkilerinin analizi
Analysis of buyer and seller relations in the Anatolian market system
- Tez No: 543374
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ZAFER ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Pazarlamanın temel konularına yönelik yapılan kavramsal tartışmalarda değişim, işlem veya ilişki gibi farklı kavramsal odakların oluştuğu bir literatür yapısından bahsedilebilir. Teorik çalışmaların ışığında pazarlamanın değişim, işlem ve ilişki kavramları etrafında tartışılması modern pazarlama yaklaşımlarını ortaya çıkarmıştır. Pazarlamanın nesnesinin ne olduğu, çıktıları, uygulamaları, fonksiyonu ve felsefesinin nasıl oluştuğuna yönelik tartışmalar, pazarlamada temel olarak iki farklı bakış açısının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bunlar işlem ve ilişki odaklı yaklaşımlardır. Bunun yanında farklı yaklaşımların alıcı ve satıcı ilişkilerini nasıl oluşturduğu da önemlidir. Alıcıların ve satıcıların karşılıklı olarak etkileşime girdiği bir ilişkide kültürel arka plan da ilişkiyi etkileyen önemli bir değişken olarak değerlendirilmektedir. Anadolu bağlamında pazarlama anlayışını alıcı-satıcı ilişkilerine yoğunlaşarak anlamaya çalışma çabası Anadolu'da yerleşik olan toplumsal kültürün, kültürel değişimin ve bunun pazarlama ile olan ilişkisinin de ele alınmasını gerekli kılmaktadır. Keşifsel bir araştırma olan bu çalışma nitel araştırma yöntemlerinin kullanıldığı bir araştırmadır. Veri kaynağı olarak hem birincil hem de ikinci veri kaynakları kullanılmıştır. Anadolu bağlamı olarak belirlenen çalışma alanında; başarılı olmuş, belirli bir bölgede, yerelde veya ulusalda bir süre elinde rekabetçi avantajı elinde bulundurmuş girişimciler veya işletme sahipleri ile görüşülmüştür. Daha sonra bir diğer veri toplama kaynağı olarak eser ve dokümanlar incelenmiştir. Sonuç olarak ise çalışma öncelikle toplumsal ve kültürel bağlam içinde alıcı-satıcı ilişkilerinin Anadolu'da nasıl uygulandığını ortaya koymaktadır. İlişkisel ve işlemsel odaklı alıcı-satıcı ilişkilerinin bir arada bulunduğu ortaya çıkarılmıştır. Bunun yanında Anadolu bağlamında uhrevi kazançları önemseyen bir eylem setinin olduğu da vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
There is a literature structure in marketing where distinctive conceptual focuses such as exchange, transaction or relation occur in conceptual disscussions about marketing's core subjects. In the light of theoretical studies, the discussion of marketing around the concepts of exchange, transaction and relationship has revealed modern marketing approaches. Debates about what the object of marketing is, its outputs, applications, function and philosophy have led to the emergence of two different perspectives in marketing. These are transaction and relation focused approaches. Besides, it is important how different approaches form buyer and seller relations. Cultural background is considered to be an important variable that affects the relationship between buyers and sellers. The attempt to understand the concept of marketing by focusing on the buyer-seller relations in Anatolian context necessitates the consideration of the social culture, cultural change and its relationship with marketing in Anatolia. This study, which is an exploratory research, is a research which uses qualitative research methods. Both primary and secondary data sources are used. In the study field determined as the Anatolian context; entrepreneurs or business owners who have been successful, held a competitive advantage in a particular region, local or national time. Later, as a source of data collection, literal works and documents were examined. In conclusion, the study primarily shows how buyer-seller relations are applied in Anatolia in social and cultural context. It is revealed that there is a combination of relational and transactional focused buyer-seller relationships. In addition, it is emphasized that there is a set of actions that pay attention to the otherworldly gains in the Anatolian context.