Bursa İnebey Yazma Eser Kütüphanesinde Bulunan XV. ve XVI. yüzyıla ait 11 yazma eserin tezhip sanatı açısından incelenmesi
The examination of 11 manuscripts from the 15th and 16th centuries in Bursa Inebey Manuscript Library in terms of illumination art
  1. Tez No: 661535
  2. Yazar: RUMEYSA ÖNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİCABİ GÜLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk İslam Sanatları Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Sanatları Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bursa İnebey Yazma Eser Kütüphanesi Genel koleksiyonda bulunan XV. ve XVI. yüzyıla ait 11 yazma eserin tezhiplerinin incelenmesi, çalışmamızın konusunu oluşturmaktadır. Giriş kısmında XV. ve XVI. yüzyılda tezhip sanatına yön veren üslûplar ve dönemin önemli müzehhipleri ele alınmıştır. Dönemin üslûp özelliklerini doğru bir biçimde anlatabilmemiz açısından tezhipler ve kullanılan renkler analiz edilmiş; motifler, helezon sistemleri ve plan şemaları detaylı bir şekilde çizilmiştir. Son olarak incelediğimiz eserleri oluşturan sayfa tasarımı, kompozisyon, kitaplarda yer alan süsleme alanları ve kullanılan motif grupları ile alakalı bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the illuminations in eleven manuscripts from the 15th and 16th centuries which are present in General Collection at Bursa İnebey Manuscript Library. The introduction discusses the styles that shaped the art of illumination in the 15th and 16th centuries in addition to the prominent illuminators of the era. The illuminations and the colours used have been thoroughly analysed and the motifs, spiral systems and schemes have been conscientiously drawn on the grounds that the stylistic characteristics of the era could be represented in an accurate manner. In conclusion, information about the page designs, composition, ornamentation spaces and the motif sets used in the manuscripts have been provided in the study.