Yapı cephelerinde dikey bahçe kullanımının kent ekolojisine etkileri'nin incelenmesi, Florya trafo binası örneği
Investigation of the effects of vertical garden usage on urban ecology in building facades, Florya transformer building example
- Tez No: 543407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK FATİH KÜÇÜKALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Architecture, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Dünyada kentleşme ile birlikte yeşil alanların hızlı bir şekilde azaldığı görülmektedir. Buna bağlı olarak doğada birçok çevre sorunu oluşmaktadır. Kentlerde yeşil alanların azalması ve yaşanan çevre sorunlarının çözülebilmesi için dikey bahçe kavramının gelişmesi ve uygulama alanlarının artırılması gerekmektedir. Dikey bahçeler; cephe sistemlerinin farklı bitki türleri ile kaplanması olarak adlandırılmaktadır. Dikey bahçeler sayesinde kentler içerisindeki yeşil alanlarının artması yanında ısı ve ses izolasyonunun sağlanması, enerji verimliliği, hava kalitesinin iyileşmesi, ısı adası etkisinin azaltılması, estetik görünüm sağlanması ile birlikte dikey bahçe uygulamaları da yaygınlaşmaya başlamaktadır. Yapmış olduğumuz bu çalışma ile birlikte öncelikle dikey bahçelerin kullanımının kent ekolojisi üzerine etkileri incelenmiştir. Bununla birlikte İstanbul ilimizde yapılmış örneklerden biri olan Florya'da bulunan Trafo Binası'nın tüm yapım ve bakım aşamaları teze aktarılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda da Türkiye'de dikey bahçe tasarımı ve uygulaması yapılırken dikkat edilmesi gerekenler sıralanarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the urbanization in the world, it is seen that the green areas have decreased rapidly. Accordingly, many environmental problems occur in nature. In order to decrease the green areas in the cities and solve the environmental problems, the development of vertical garden concept and application areas should be increased. Vertical gardens; Facade systems are called as covering with different plant species. In addition to the increase of green areas in the cities due to vertical gardens, providing thermal and sound insulation, improving energy efficiency, improving air quality, decreasing the heat island effect and providing aesthetic appearance, vertical garden applications are becoming more widespread. First of all, the effects of the use of vertical gardens on urban ecology were investigated. In addition, all the construction and maintenance phases of the Transformer Building in Florya, one of the examples in Istanbul, were transferred to the thesis. As a result of these studies also need to be considered while designing and implementation of vertical gardening in Turkey has been reviewed by sequencing.