İzmit Veli Ahmet Mahallesi mevkiinde yer alan Saatçi Ali Efendi konağının mimari analizi ve koruma önerileri
Architectural analysis and preservation proposals of Saatci Ali Efendi mansion located at Izmit Veliahmet District
- Tez No: 543410
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÖZLEM AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
İzmit bir dönemin sosyal, ekonomik ve kültürel hayatını anlatan günümüze ulaşabilmiş geleneksel evler, köşkler ve konaklardan ender örnekleri barındırması sebebi ile önemli bir tarihi yerleşimdir. Veliahmet Mahallesi, Alaca Mescit Sokak'ta bulunan Saatçi Ali Efendi Konağı İzmit' te bulunan ayakta kalabilmiş en erken tarihli Türk evi olma özelliğine sahip olmasının yanı sıra XVIII. yüzyıla ait korunabilmiş tek sivil mimarlık örneğidir. Bu nedenle belgelenmesi ve gelecek nesillere aktarılması oldukça önem taşımaktadır. Saatçi Ali Efendi Konağı'nın, daha önce kroki niteliği taşıyan bir çalışma dışında, gelecek nesillere aktarılmasını sağlayacak hiçbir mimari belgeleme çalışması bulunmadığından hak ettiği ilgiyi görememiş, bu kültürel mirasın korunması için yapıya gerekli özen gösterilmemiştir. Çalışma kapsamında konağın tarihsel geçmişi ve fiziki durumu incelenmiştir. Konağın rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri hazırlanmıştır. Son olarak, yapılan tespitler ve toplanan veriler değerlendirilerek, bu kültür mirasının bakımsızlık nedeniyle zarar gören kısımlarının özgün yapısına uygun olarak yenilenmesi ve yapının kullanım potansiyelini artıracak yeni bir işlev ile yaşatılması konusunda öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
İzmit is necessary historical settlement, by reason of describing the social, economic and cultural life of a period because of it's unique traditional houses, mansions and some rare house examples. Saatçi Ali Efendi Mansion which is located Veliahmet District, Alacamescit Street, has the property of being the earliest Turkish Houses in addition to be single protected civil architecture example of XVIIIth. For that reason, it's documentation and transfer to future generations is very important. Saatçi Ali Efendi Mansion could not see the attention it deserves and no care was taken to protect this cultural heritage., because of that the structure has no architectural documentation studies that will enable the transfer to future generations. At scope of study historical background and physical status of the mansion has researched. Mansion's architectural survey, restitution and restoration projects have been prepared. Finally, by evaluating the findings and the data collected, suggestions have been made to renew this cultural heritage in accordance with the original structure of the damaged parts due to lack of care and to keep the structure alive with a new function that will increase the use potential.