Yaşlılarda düşme riski, denge ve yaşam kalitesinin, kırılganlık bileşenleriyle ilişkisinin incelenmesi
Relationship between risk of fall, balance, quality of life and frailty components among older adults
- Tez No: 543421
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM ÇAPACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışmada İzmir Gürçeşme Zübeyde Hanım Huzurevi'nde yaşayan yaşlılarda kırılganlığı değerlendirmek ve düşme riski, denge kaybı, yaşam kalitesinin kırılganlık bileşenleriyle olan ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamıza huzurevinde kalan 65 yaşüstü 110 yaşlı dahil edilmiştir. Kırılganlık Fried'in belirlediği fenotip, denge Berg Denge Testi, düşme riski Aktiviteye Özgü Denge Güven Ölçeği, yaşam kalitesi SF-36 yaşam kalitesi ölçeği kullanılarak incelenmiştir. SPSS 23.0 programı ile uygun istatistik analizler yapılarak veriler sunulmuştur. Bulgular: Çalışmaya 65 yaş üzerinde 51 kadın (%46,4), 59 erkek (%53,6) toplam 110 kişi katılmıştır. Değerlendirilen 110 yaşlıdan 79'u kırılgan, 28'i kırılganlık öncesinde (prefrajil), 3 kişinin de kırılgan olmadığı görülmüştür. Kadınlarda erkeklere göre kırılganlık bileşenlerinden olan ağırlık kaybı (%47,1-%28,8, p=0,04), kuvvetsizlik (%86,4-%66,1, p=0,01), yorgunluk (%56,9-%30,5, p=0,005) ve düşme riski (%78,4-%54,2, p=0,008) istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazla olmuştur. Berg Denge Testi'nden kadınlar erkeklere göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha az puan almıştır (p=0,014). 85 yaşın üstündekiler 65-74 yaş arasında olanlara göre daha fazla düşme riskine sahiptir (%87,5-%48,8, p=0,009). Kırılganlık ve bileşenleri olan kuvvetsizlikle (p=0,001) yavaşlık (p=0,02) düşme riskini istatistiksel olarak anlamlı düzeyde arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it is aimed to evaluate the frailty of elderly people living in Gürçeşme Zübeyde Hanım Nursing Home and to investigate the relationship between risk of fall, loss of balance, quality of life and frailty components. Method: 110 elderly people who over 65 years old were included in our study. We evaluated the frailty by Fried's phenotype, the balance by Berg Equilibrium Test, the risk of fall by Activity-Spesific Balance Confidence Scale, the quality of life by SF- 36 Quality of Life Scale. Data were analyzed by SPSS program. Results: 51 female (46.4%) and 59 males (53.6%), total 110 elderly people were included in the study. 79 people were found to be frail, 28 were pre-frail and 3 were not frail. Weight loss, (47.1% vs. 28.8%, p= 0.04), weakness (86.4%-66.1%, p= 0.01), exhaustion (%56.9 -%30.5, p=0,005) of frailty components and the risk of falling (78.4%-54.2%, p= 0.008) were statistically higher in female than male. Women's Berg Balance Score were significantly lower than men's score (p = 0.014). People over the age of 85 have a higher risk of falling over age 65-74 (87.5% -48.8%, p= 0.009).