65 yaş üstü yaşlılarda elastik bant ve swissball egzersizlerinin yaşam kalitesi, düşme riski ve bazı fiziksel uygunluk değerlerine etkisi
The effects of swissball and elastic band exercises on the quality of life and some physical parameters of elderly people aged over 65 years old
- Tez No: 340900
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖNÜL BABAYİĞİT İREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Geriatri, Sağlık Eğitimi, Spor, Geriatrics, Health Education, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı, 65 yaş üstü yaşlılarda elastik bant ve swissball egzersizlerinin yaşam kalitesi, düşme riski ve bazı fiziksel uygunluk değerlerine etkisini araştırmaktır. Muğla İli Merkez Huzurevlerinde yaşayan 65 yaş üzeri gönüllü kadın katılımcı deney (N=10) ve kontrol (N=10) gruplarını oluşturmuştur. Çalışma öncesi ve sonrası katılımcılara fiziksel uygunluk testleri (Esneklik, kas kuvveti, kalk-yürü testi, fonksiyonel uzanma, reaksiyon zamanı) ile yaşam kalitesi (SF-36) anketi uygulanmıştır. Deney ve kontrol gruplarından egzersiz grubu haftada 3 gün ve 40 dakika süren 12 haftalık swissball ve elastik band egzersizlerine katılmış kontrol grubu ise hiçbir fiziksel aktiviteye katılmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to examine the effects of Swissball and Elastic band exercises on the quality of life (SF-36) and some physical parameters of elderly people aged over 65 years old. Volunteer elderly women who were living in resting house in Mugla divided as exercise group (N=10) and control group (N=10). The participants were performed physical fitness tests (flexibility, muscle strength, getup go, functional reach, and body weight) and filled out SF-36 questionnaire before starting exercise session and after that. Exercise group was participated 12 week exercise session 40 minutes during three days in a week while control group didn't attend any physical activity.