Güneydoğu Karadeniz'de pigmente dayalı fitoplankton boy grupları ve pigment indeksleri
Phytoplankton pigment profiles and phytoplankton size classes along the South-Eastern Black Sea
  1. Tez No: 543456
  2. Yazar: MERVE NURİYE KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL AĞIRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Güney Doğu Karadeniz (Artvin-Giresun) kıyıları boyunca Kasım 2015-Ağustos 2016 tarihleri arasında mevsimsel olarak yürütülen bu çalışmada, fitoplankton pigment profilinin ve buna bağlı fitoplankton boy gruplarının zamansal ve alansal değişimleri araştırılmıştır. Araştırmada 12 farklı istasyonda yüzeyden itibaren 10 m aralıklarla 40 m derinliğe kadar mevsimsel örneklemeler yapılmıştır. Bölgede fitoplankton boy gruplarının toplam fitoplanktona yaptığı katkı pikofitoplankton, nanofitoplankton ve mikrofitoplankton için sırasıyla %2-60; %3-77 ve %5-90 arasında önemli değişim göstermiştir. Pigment havuzuna en fazla katkı diyagnostik pigmentler (% 41,35-55,49) tarafından yapılırken en az katkı ise fotoprotektan pigmentler (%2,98-11,68) tarafından gerçekleştirilmiştir. Regresyon analizleri toplam pigment miktarının bölge için bir gösterge olarak kullanılabileceğini diğer taraftan fotoprotektan pigmentlerin ise en son düşünülmesi gereken pigment olduğunu ortaya koymuştur. Büyük hücreli fitoplanktonik gruplar (mikrofitoplankton) yüksek klorofil-a içeriği ile sonbahar ve ilkbahar mevsiminde öne çıkan gruplar olurken düşük klorofil-a içeriği ile karakterize olan küçük hücreli gruplar (nano- ve pikofitoplankton) ise ağırlıklı olarak yaz mevsimiyle karakterize olmuştur. Klorofil-a ile pigment indeksleri arasında tespit edilen ilişkiler aynı zamanda bölgede mevsimsel dinamiklerin ne kadar etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, spatio-temporal pattern of phytoplankton pigment profiles and phytoplankton size classes from December 2015 to August 2016 were seasonally investigated along the south-eastern coasts (Giresun-Artvin) of the Black Sea. Along the 12 stations, seasonal samplings were conducted from surface to 40 m depths with 10 m intervals. Contribution of phytoplankton size classes to total phytoplankton in the study area revealed significant changes and ranged from 2 to 60%; 3 to 77%; 5 and 90% for picophytoplankton, nanophytoplankton and microphytoplankton, respectively. The highest contribution to pigment pool was made by diagnostic pigments (41.35-55.49%) while the least contribution was made by photoprotectant pigments (2.98-11.68%). Regression analysis revealed that the total pigment could be used as an indicator for the region, whereas photoprotectant pigments were the last pigment to be considered. Large celled phytoplanktonic groups (microphytoplankton) are characterized by high chlorophyll-a content and small celled groups (nano- and picophytoplankton) characterized by low chlorophyll-a content in autumn and spring seasons. The relationships between chlorophyll-a and pigment indices also showed how effective seasonal dynamics are in the region.