Tekstil sanatında ve tasarımında bireysel ve kolektif sembolizm: Ümit Ünal özelinde
Individual and collective symbolism in textile art and design: Umit Unal special
  1. Tez No: 543499
  2. Yazar: İNCİ SELİN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YEŞİM BAĞRIŞEN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
Bir sanat eserinin yüzeyinin altında yatanın analizi yapılmadığı sürece; neye bakıldığı anlaşılmadıkça, görmekte olunanlar eserin ancak küçük bir kısmını oluşturur. Sanatçıların ve tasarımcıların yaratılarında kodladıkları sembolik kavramları çözümlemek, eserin yaratıcısının sanatsal teknik üretim araçları ve kültürel, zamansal uzlaşımları ötesinde bir açıklama imkânı sunar. İnsan zihni, bilinç ve bilinçdışı düzlemde semboller aracılığıyla düşünmek ve iletişim kurmak üzere donanmıştır. Sembol Bilimi, evrensel bir dildir; ancak yeryüzünde farklı uygarlıkların, mitlerin, inançların, kimliklerin, toplumların ve sahip olduğu kültürlerinin farklı olmaları sonucunda sembolik tasvirler de farklılık göstermektedir. Bu çalışmada sembolik imgeler, bilinçdışı, kutsal/dinsel, kimlik, alegorik, tematik ve coğrafik, ezoterik neo-spiritüal sembollerin gramerinin literatür kaynaklarının incelenmesini ve Carl Gustav Jung'un sanatın yaratım süreci ve yorumlanmasına dair yaptığı çıkarımlarını, evrensel insan deneyimlerini temsil eden arketipsel sembol biliminin katkısıyla, tekstil sanatında ve tasarımında, giysi tasarımcısı Ümit Ünal'ın bireysel ve kolektif sembolleri, yarattığı koleksiyonların/eserlerin analizi sonucunda değerlendirilmesini ve farklı giysi tasarımcıları/sanatçılarıyla karşılaştırmalarını kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
As long as there is no analysis of what lies beneath the surface of a work of art; what you see is only a small part of the work, unless you understand what is being looked at. The analysis of the symbolic concepts coded in the creation of artists and designers provides an explanation beyond the artistic technical means of production and the cultural, temporal conventions of the creator of the work. The human mind is equipped to think and communicate through symbols on the conscious and unconscious plane. Symbol Science is a universal language; but symbolic depictions differ as a result of different civilizations, myths, beliefs, identities, societies, and cultures of the world. In this work, we will examine the literature sources of symbolic images, unconscious, sacred / religious, identity, allegorical, thematic and geographical, esoteric neo-spiritual symbols and the conclusions of Carl Gustav Jung on artistic creation process and interpretation, archetypal symbol representing universal human experience in the textile art and design, the evaluation of the individual and collective symbols of the clothing designer Ümit Ünal as a result of the analysis of the collections / works created and the comparison with different garment designers / artists